• Почетна
  • СВЕТ
  • Регион
  • Заборављени словеначки архив открива аустријске војнике у Титовој Удби!
Прочитај ми чланак

Заборављени словеначки архив открива аустријске војнике у Титовој Удби!

0

arhiv

У досијеу, који је из државних архива у Љубљани и Београду ископао словеначки историчар Роман Лељак, налазе се и имена ранијих чланова Генералштаба аустријске војске поред носиоца листе Социјалдемократске партије Аустрије за изборе за Европски парламент и познатог аустријског новинара Ојгена Фројнда.

Према аустријској штампи у досијеу, који је објавио словеначки магазин „Политикис“ се Фројнд, који је 1978. био у информативној служби тадашњег шефа аустријске дипломатије Вилибалда Пара, води као „неформални сарадник“, а према класификацији је добијао новац за своје услуге.

„Не могу да верујем у то“, казао је некадашњи министар Пар упитајући уједно „које је информације могао Фројнд уопште да прослеђује“.

Слободарска партија Аустрије (ФПО) поводом оптужби на рачун Фројнда, али посебно и против официра војске, захтева успостављање комисије историчара која би расветлила овај случај.

Носилац листе ФПО на изборима за Европски парламент Харалд Вилимски указао је да је Удба током 70-тих починила тешке злочине на територији Аустрије, те да је неопходно да се успостави комисија историчара, која би расветлила ову новију историју.

На другој страни Фројнд одбацује све оптужбе и тврди да је, услед предизборне кампање, неко из Аустрије иностранству проследио ове „лажи“.

„То су дела противничких снага“, нагласио је он додајући да није имао никакав контакт са обавештајном службом.

Према броју који је Фројнд имао у досијеу Удбе 14.002, према Лељаку, Фројнд је био „редован извор“.

Он је објаснио да су особе од броја 14.000 до 14.999 били редовни извори, резервни сарадници или информатори Удбе.

„Практично то би могло значити да је агент Удбе или неко ко се налазио на листи плаћеника Удбе, редовно састајао са Фројндом и добијао вредне информације“, објаснио је политиколог Марко Ловец.

Удба је гонила непријатеље Југославије и убијала је у иностарнству противнике режима, подсетио је он.

Досије о Фројнду је уништен 1990., тврди Лељак, додајући да се слично догодило и са 17.000 досијеа Удбе.

Према његовим речима у архиву Удбе у Словенији се помиње око 200 сарадника ове службе из Аустрије.

Могуће је да је Фројнд био само особа са којом је разговарано, који је тако унет у регистар. Многи људи нису знали да их користи Удба. Међутим могли су то посумњати, јер је разговор са дипломатама могао увек бити састанак са обавештајцем, указао је Лељак.

(Танјуг)