Прочитај ми чланак

ВУЧИЋ: Европо, како Каталонија не може, а Косово може?

0

После каталонског референдума и става Европске комисије да је тај референдум нелегалан, ваљда је јасно колико је тешко чувати независност Србије, рекао је данас председник Александар Вучић.

После каталонског референдума и става Европске комисије да је тај референдум нелегалан, ваљда је јасно колико је тешко чувати независност Србије, рекао је данас председник Александар Вучић.

Питање сваког грађанина Србије Европској унији данас је – како то у случају Каталоније не важи референдум о независности, а у случају Косова отцепљење може, и без референдума, рекао је председник Вучић, одговарајући на питања новинара поводом исхода референдума у Каталонији и става Европске комисије да је то изјашњавање нелегално.

„Како сте легалним прогласили отцепљење Косова чак и без референдума, и како су то 22 земље Евроспке уније легализовале то отцепљење, рушећи европско право и темеље европског права, на којем се темељи европска политика и политика ЕУ“, запитао је Вучић.

Вучић је јавно запитао како ће сад грађанима Србије да образлаже европске интеграције Србије, иако, без дилеме, Србија своју будућност види у ЕУ, и због типа друштва којем тежимо и због боље економије и других разлога.

„И шта ћу ја сада када одем у Брисел, које питање да поставим? Зашто смо ми Срби најгоре третирани?“, навео је председник Србије.

Како, дакле, Каталонија не може, а Косово може, на то Србима неће бити одговора никада, приметио је председник Вучић.

Светски центри моћи играли су се када су мислили да могу да прекрајају границе на Балкану јер регион не припада Европској унији, а сада, када је „мечка дошла пред њихова врата“, е, сада је, рекао је Вучић, ситуација много озбиљна…

Ово је најбољи пример двоструких аршина и лицемерја светске политике, закључио је Вучић.

Према његовим речима, његов састанак са Путином, приликом посете, био је занимљив свим новинарима западних медија, док састанак немачког Зигмара Габријела, истог дана, исто с Путином, нико није забележио.

„Сад је јасно ваљда колико је тешко чувати независност Србије“, рекао је председник Вучић и поручио свима који врше притисак на нашу земљу да сад узму годишњи одмор, бар што се наше земље тиче, пошто ионако неће да их слуша, те нек се позабаве мечком пред својим вратима.

„Бранићемо европске принципе и демократију, али ћемо штитити своју независност“ рекао је Вучић.

Према нејговим речима, Србима остаје да се боре за своју будућност, да раде са својим комшијама Албанцима и да буду захвални за подшку свим европским земљама, Спанији, Словачкој, Румунији, Кипру и Грчкој које нису признале независност Косова.

„Остаје нам да се боримо за своју земљу и да гледамо како да решавамо проблеме, а ово је показало набољи пример двоструких аршина и лицемерја светске политике“, закључио је председник.

„Тешко је и све теже чувати независност Србије у доношењу одлука, али сам поносан што сам у томе успео“, рекао је председник Србије и додао да се заклео на Устав Србије да ће штитити њену независност и целовитост и да ће то и наставити да чини.

ЕК: НЕЛЕГАЛНО,АЛИ КОСОВО И КАТАЛОНИЈА НИСУ ЗА ПОРЕЂЕЊЕ

Европска комисија, која је референдум у Каталонији прогласила неуставним, тврди да случај те шпанске покрајине и Косова и Метохије „нису упоредиви“, јер је ”Шпанија држава чланица” Европске уније.

”Када је признање Косова у питању, то је био врло специфичан контекст. То је била позиција усвојена од стране различитих УН Декларација и различитих УН резолуција и међународне заједнице. Веома специфичан контекст, са специфичним разлозима“, изјавио је портпарол Европске комисије Маргаритис Схинас, али није објаснио о којим декларацијама и резолуцијама УН се ради, нити у чему су „специфичности“ које је споменуо.

Европска комисија у својој данашњој декларацији наводи да, узимајући у обзир шпански устав, јучерашње гласање у Каталонији „није било легално“.

”За ЕК ово је унутрашње питање Шпаније, које се мора решавати у складу са уставним законима Шпаније. Ми понављамо позицију коју су имале и ова и претходна Европска комисија, а то је да би, у случају да је овај референдум организован у складу са шпанским уставом, то значило да би се територија која одлази нашла ван ЕУ“, рекао је Схинас днастопјећи да образложи позицију Европске комисије.

Мимо тог, чисто законског, аспекта у овом случају, Европска комисија поручује и да је сада време за” јединоство и стабилност, а не за поделе и фрагментацију“.

”Позивамо све релевантне играче да се брзо пребаце од конфронтације на дијалог. Насиље никада не може да буде инструмент у политици. Верујемо вођству премијера Маријана Рахоја да ће реши овај компликовани процес у пуном поштовању шпанског устава и фундаменталних права грађана”, заклучују у Европској комисји.

У седишту Европске комисије у Бриселу наводе да су током викенда канцеларије председника Комисије Жан Клод Јункера и премијера Шпаније Маријана Рахоја биле у сталним контактима, као и да ће се током дана Јункер и Рахој лично чути телефоном поводом дешавања у Шпанији.