Прочитај ми чланак

БЛУМБЕРГ: Водич кроз 2017. за песимисте

0

Страх на Западу: новинска агенција Блумберг представља своја најгора предвиђања могућих догађаја у 2017. години.

q

Страх на Западу: новинска агенција Блумберг представља своја најгора предвиђања могућих догађаја у 2017. години.

Доналд Трамп и Брегзит шокирали су већи део света у 2016. години. Али не и читаоце прошлогодишњег Блумберговог водича за песимисте, који су упозорили да у оба случаја може да се дпгоди незамисливо. Сада аутори тог водича окрећу своју пажњу на 2017. годину.

Од друштвеног слома у САД до нуклеарне кризе у Северној Кореји, па све до пораза Ангеле Меркел у Немачкој – хаотични потенцијал остаје.

Ово нису предвиђања. Али показује шта би се могло догодити ако ствари крену наопако.

СЦЕНАРИО 1: ТРАМПЛАНДИЈА

Трампова популарност расте у првим недељама владавине, док охрабрени Конгрес под контролом републиканаца изгласава фискални стимулус.

Али нови талас протеста јавља се после инаугурације, кад потписује прве извршне наредбе којима поништава Обамино наслеђе.

Ствара се покрет који окупља студенте са универзитета, припаднике покрета Black Lives Matter, бивше припаднике покрета Occupy Wall Street и анархисте. Трамп покушава да уведе ванредне мере и полицијски час у највећим градовима.

Калифорнија се претвара у центар отпора Трампу, а неки тај покрет називају Calexit. Савезна држава одбацује Трампово укидање прописа о заштити околине. Милијардери Елон Маск и Шерил Сандберг припремају прогресивни савез против Трампа за 2020. годину.

Ови догађаји стварају дубоку поделу унутар Трампове владајуће каолиције. Републиканци се у Конгресу деле на две групе, а чланови Трампове владе окрећу се једни против других.

Деонице банака, металопрерађивачких компанија и компанија за обезбеђење расту у првим месецима Трампове ере. Али онда долази до издувавања Трамповог балона и расту трезорски записи. Денице Гугла, Фејсбука и Епла падају, док ескалира окршај између Трампа и милијардера из Калифорније.

СЦЕНАРИО 2: ЈАЛТА 2.0

Трампов изолационизам и агресивност Владимира Путина стављају тежак изазов пред Ангелу Меркел: да ли да предводи наоружавање Европе или да постигне договор са Путином око поделе сфера утицаја у Источној Европи.

w

Путин опозива своје хакере и „залутале“ ловачке авионе и пристаје да се не меша у питања САД и Европске уније. Заузврат, Меркел и Трамп признају руске интересе у Украјини, Белорусији и Сирији. За Путина руски престиж је враћен 26 година после колапса Совјетског Савеза, и он почиње отворено да говори о свом пензионисању после још једног, последњег, председничког мандата.

Рубља расте како се Русија враћа на светско тржиште. Денице компанија које развијају оружје губе на вредности после одустајања од разоружавања Европе.

СЦЕНАРИО 3: ЕКОНОМСКИ РАТ КИНЕ И АМЕРИКЕ

Отворено нападајући „покварену Кину“, Трамп на Твитеру објављује да ће прогласити ту државу манипулатором вредности валуте и казнити је великим царинама на увоз робе у Америку.

Пре него што он стигне на радно место, Кина већ узвраћа девалвацијом јуана, отказивањем наруџби за Боингове авионе и блокадом продаје ајфона.

Како година одмиче, кинески функционери су подељени око тога како како да оживе економију оптерећену дугом, док их омета политичко препуцавање пред реорганизацију главног одбора Комунистичке партије у новембру.

Кина пада у најдубљу рецесију у модерном добу. Денице оријентисане на америчко тржиште расту у очекивању царина, док у Азији долази до валутне кризе и рецесије.

СЦЕНАРИО 4: КИМ ПОБЕЂУЈЕ ТРАМПА

Трамп проводи своје прве месеце у канцеларији доводећи у питање све дугорочне обавезе САД у свету. Прво суспенује чланство у НАТО, потом и у УН. Традиционални непријатељи Америке јачају.

Исламска држава користи одсуство САД и води за свој рачун трговину дрогом из Авганистана, и тако радикализује целу Централну Азију.

Забринути због нестанка америчке нуклеарне заштите, Саудијска Арабија и Јапан почињу да развијају сопствене нуклеарне програме.

Свет је у шоку пошто је Северна Кореја доказала да је у стању да монтира нуклеарну главу на пројектил са дометом до западне обале САД.

Цела азијска стратегија Доналда Трампа пада у воду, присиљен је да се извињава Кини и моли за помоћ у смиривању њеног одметнутог суседа.

Денице компанија које производе оружје и компанија из Источне Азије падају услед ширег бега у сигурније инвестиције, попут трезорских записа и злата.

СЦЕНАРИО 5: ГЛАВЕ СЕ КОТРЉАЈУ ЕВРОПОМ

После Трампове победе, гласачи широм Европе, најпре у Холандији, доводе на власт популистичке вође који желе да ојачају границе, прекину споразуме о слободној трговини и раскину са евром и ЕУ.

e

Антиимиграциони кандидат Марин ле Пен постаје председница Француске и одмах потом одржава референдум о напуштању ЕУ.

У Италији покрет Пет звездица комичара Бепеа Грила долази на власт на ванредним изборима и сместа проводи референдум о враћању лире као државне валуте.

Канцеларка Меркел губи изборе у Немачкој. У Уједињеном Краљевству, Терезу Меј на власти замењује радикал, после проблема са преговорима око Брегзита.

У Источној Европи Чешка се у власти десничара зближава са Русијом и одржава референдум о чланству у НАТО. Под сенком Фрегзита гаси се шенгенски гранични систем.

Грчка поновно пада у кризу, али овај пут не добија помоћ остатка ЕУ. Евро је у слободном паду после нестанка политичке подршке која га је држала за време дужничке кризе између 2009. и 2012.

СЦЕНАРИО 6: ИНТЕРНЕТ (ЛОШИХ) СТВАРИ

Амазон, Епл и Гугл откривају раширено прислушкивање обавештајних агенција кроз програме за пасивно слушање на паметним телефоима и кућанским уређајима, а Викиликс се окреће против Трампа серијом неугодних докумената.

Хакери под контролом неке силе стварају панику гашењем кључне инфраструктуре, попут електрана или нападом на медицинску опрему спојену на интернет и аутономна возила.

Иако ниједна влада не признаје одговорност, докази указују да је могуће да су напад узроковале Кина или Русија, што најављује отворени сајбер-рат између суперсила.

Денице технолошких компанија су у паду.

СЦЕНАРИО 7: КУБА ПОНОВНО У СССР

Трамп прекида приближавање између Кубе и САД, које је започео Обама, и у корену сече прилику за спасавање економије социјалистичког острва.

Како понестаје новца, у тренутку кад регионални савезници Бразил и Венецуела смањују своје износе новчане помоћи, Кубанци се окрећу према друга два играча који су још увек заинтересовани за регион – Кини и Русији.

r

С обзиром на историјске везе, председник Раул Кастро дозвољава Русима поновно отварање обавештајног штаба у Хавани. Руска шпијунска агенција на само 150 километара од Мајамија превише је чак и за Трампа, што отежава његове растуће односе с Путином и подсећа на кризу са пројектилима на Куби из 1962. године.

Туризам и бродарство су у паду, поготово крузери.

СЦЕНАРИО 8: МРЦВАРЕЊЕ МЕКСИКА

Трамп напушта споразум NAFTA, подиже царине на увоз из Мексика и набија висок порез на новчане дознаке мескичких радника у САД њиховим породицама како би намакао средства за зид на граници.

Мексико пада у дубоку рецесију и његове обвезнице падају из инвестицијског рејтинга у „смеће“.

Масовне депортације из САД гурају незапослене придошлице у трговину дрогама.

Како расте нетрепељивост према „грингосима“ у Мексику, левичарски популиста Андрес Мануел Лопез Обрадор води у анкетама пред председничке изборе 2018. са програмом који планира ревизију свих уговора о експлоатацији угљиководоника потписаних са приватним компанијама. Припрема се национализација.

Пезос је у слободном паду, што јача инфлацију и диже цену задуживања. Обвезнице мексичких компанија се продају у бесцење, а грађани се плашше таласа репрограмирања дугова.

СЦЕНАРИО 9: ПАД ЗЛАТНОГ МЛАДИЋА САУДИЈСКЕ АРАБИЈЕ

Други престолонаследник принц Мухамед бин Салман не успева да диверсификује економију највећег светског произвођача нафте.

Како се Јемен окреће скупој верзији сопственог Вијетнама, нови порези долазе уместо издашних подрђки и доводе до све већег незадовољства падом животног стандарда.

Истовремено, деликатна равнотежна снага у региону прелази на страну непријатељски настројеног Ирана, док симпатизери шиита освајају све више територија у Ираку и Сирији.

Пуч унутар саудијске краљевске породице доводи новог члана породице на власт, који развлашћује Мухамеда бин Салмана и одлаже реформе.

Како је Трамп одлучио да Блиски исток више није амерички проблем, напетости између Саудијске Арабије и Ирана доводи до непосредног оружаног сукоба.

Велики проблеми погађају извоз нафте и гаса кроз Хормушки теснац.

t

Цене нафта скачу у небо, инвеститори беже, одлажу се планови за приватизацију националне нафтне твртке Сауди Арамко. Пошто брзо потроши своје залихе новца, Саудијска Арабија девалвира валуту, што утиче на цео регион.