Прочитај ми чланак

ИЗАЗИВА РАК: Да ли треба да престанемо да пијемо кафу?

0

kafa_13

Европска агенција за безбедност хране (ЕФСА) је почетком ове године потврдила ранија нагађања и студије над животињама да хемикалија акриламид у храни потенцијално повећава ризик од развоја рака и то за љубитеље свих старосних група, при чему су деца најугроженија због ниже телесне масе.

Опасна хемикалија, као што је акриламид, настаје када се храна пржи или као што је овде случај где се кафа у зрну пече.

– Свака намириница или напитак у нашој исхрани, ако се уноси у прекомерним количинама, може изазвати контраефекат. У овом случају, ако попијете више од шест шоља (2 дл) кафе дневно, повећава се ризик од добијања чира на 12-палачном цреву, а касније и рака јетре или дебелог црева. Уколико је попијете на гладан желудац, повећаће вам се стварање желудачне киселине и пробавних тегоба – објаснила је нутриционисткиња Анђелка Митровић.

И када није зашећерена, кафа подиже ниво глукозе у крви, утичући негативно на здравље дијабетичара. Уношење кафе подиже ниво кортизола (хормон стреса), па се повећава и апетит и тако се љубитељи овог напитка излажу ризику од прекомерне тежине.

У студији објављеној у часопису „New England Journal of Medicine“ 2014. године наведено је још и да прекомерно уношење печене кафе спречава проток кисеоника ка мозгу.

С друге стране, тим стручњака, на челу са Нилом Фридманом, 2012. године су закључили да људи који пију две или три шоље кафе дневно ће у периоду од 13 година имати 10 до 15 одсто мање шансе да умру.

– Ако се уноси у умереним количинама, кафа штити срце, крвне судове и јетру. Кофеин из кафе побољшава концентрацију, вид и когнитивне способности, због чега је не би требало избацити из исхране. Пазите да је не пијете на празан стомак и ако можете увек је разблажите са мало млека – саветује Анђелка.

(Србија данас)