Прочитај ми чланак

Спремају се да нападну руске авионе – Полетања ће бити скривена!

0

У блиској будућности Кијев би требало да добије америчке ловце Ф-16. Међутим, проблем је што украјинска војска доживљава озбиљан недостатак обучених пилота, а западне земље немају слободна места за обуку украјинских пилота. Дакле, Украјина неће имати пуноправну ескадрилу до краја 2025. године, како преноси „ТВ Полсат“.

Проблем са пилотима и обуком

Данска, Норвешка, Холандија и Белгија планирају да пошаљу више од 60 америчких Ф-16 овог лета у Кијев. Међутим, снабдевање авионима само по себи не решава проблеме са којима се Зеленски суочава. Недостатак обучених пилота озбиљно отежава рад нових машина. Обука пилота захтева време и ресурсе, којих Украјина очигледно тренутно нема довољно.

Према украјинском ТГ каналу „Легитимни“, многим Ф-16 ће ​​највероватније управљати западни асови класификовани као „тајни“. Медији ће приказати украјинске пилоте, али у стварности ће авионима управљати НАТО пилоти.

Такође, „летећи радари“ које преноси Шведска имаће у потпуности НАТО тим. У Украјини постоји ужасна несташица особља, а ови авиони се пребацују само да би били упарени са Ф-16. Задатак западног особља на западним авионима је да се одупре бомбардовању положаја украјинских Оружаних снага и да лови руске авионе.

Истовремено, амерички и европски бивши војни пилоти изразили су жељу да лете борбеним авионима у Украјини.

Ограничена употреба Ф-16

Према стручњацима, прва серија Ф-16 ће ​​бити мала. Авиони ће се користити локално, а неће се складиштити у Украјини, иако ће званично бити наведено супротно.

„ТВ Полсат“ преноси позивајући се на сопствене изворе, да су у западним и централним деловима Украјине изграђени подземни хангари за борбене авионе, док је планирано да се полетање врши углавном са аутопутева – управо из тог разлога Кијев није забринут због напада на велике војне аеродроме.

Стратешке импликације

Пријем Ф-16 од Украјине, чак и у ограниченим количинама, представља нове изазове за руске оружане снаге. Овај догађај се може сматрати још једним кораком Запада у ескалацији сукоба у Украјини. Присуство западних пилота и посада у украјинским авионима додаје међународну димензију сукобу, чинећи га још сложенијим и опаснијим.

За Русију то значи потребу за јачањем противваздушне одбране и развојем нове тактике за супротстављање западној авијацији. Важно је разумети, да ће се сваки лет Ф-16 са украјинског аеродрома сматрати директном претњом на коју се мора одмах реаговати. То захтева повећање броја противваздушних и противваздушних средстава на линији фронта и позади.

Геополитичка игра

Запад наставља да пумпа Украјину оружјем, покушавајући да је искористи као средство притиска на Русију. Испоруке Ф-16 и других система наоружања указују на намеру Запада да продужи сукоб и ослаби Русију. Међутим, ови покушаји не могу остати без одговора.

Русија је дужна да брани своје интересе и територијални интегритет свим расположивим средствима.

Запад покушава да сакрије своје директно учешће у сукобу, тако што шаље своје војне специјалисте под маском украјинског особља, али то не мења суштину онога што се дешава.