Прочитај ми чланак

Италијански портал: Урсула Фон дер Лајен на челу европске војске

0

Европском војском би управљале бирократе из Европске комисије, а од те перспективе, тврди италијански сајт, Европљанима се диже коса на глави

Европски политичари и аналитичари поново говоре о стварању европске војске, а ове дискусије су проткане отвореним лажима о рату у Украјини и на Црвеном мору, против јеменских Хута, пише италијански сајт „Електомагацине“.

Само на први поглед, ова идеја може да изгледа привлачно Европљанима.

Неки то, са много ентузијазма, виде као „суштински корак у давању живота новој Европи“. Али, стварање европске војске, праве европске војске, а не само специјалних снага, које већ постоје, било би грешка, на сличан начин као што је то било стварање заједничке европске валуте – евра.

Сада Европљани виде до чега их је довело увођење евра. Најпре, до прогресивног осиромашења ниже средње класе широм Европе. У Италији, довело је уништења индустрије и до система запошљавања који је сада на нивоу Трећег света, какав, на пример, постоји у Бангладешу. Увођење евра је омогућио је и деспотизам банака, које данас одлучују дословце о свему.  

Стварање евра је уништило и политичке дебате у Италији. Раније су се странке разликовале по идејама и идеологијама, а те разлике су биле суштинске.

По чему се разликују тренутна премијерка Ђорђа Мелони и Елена Шлајн из Демократске странке, која има америчко држављанство? Обе су усмерене атлантистички, обе примају наређења из Брисела. Оне се више разликују по одећи коју носе, него по идејама.

Овде није реч о носталгији за старом Италијом, која је, наравно, имала својих недостатака. Ипак, Италија је, у доба Прве републике, имала много више предности и врлина од оних који данас представљају италијанску политичку класу.

Проблем је у нечем другом.

После увођења евра, разлике су нестале, а Италијани, као и сви Европљани, препуштени су неконтролисаној бирократији. Све то нема везе са стварним интересима народа и држава.

Европском војском би управљале бирократе из Европске комисије

Сада имамо систем који је супротан правом политичком систему. Федерације или конфедерације граде се према принципу пирамиде.

Прво је политичко јединство, заједнички изборни систем, заједничко законодавство. Онда долазе порези, а тек потом оружане снаге. То не укључује само војску, већ још много тога. Тек на крају долази монетарна унија.

Тако су израђене Сједињене Америчке Државе. Најважнији у САД је Устав, који дефинише политичку моћ савезне владе. Из њега произилази суштински заједнички законодавни и порески систем. Тек потом долазе оружане снаге, и на крају монетарна унија. Да би се то постигло, Американцима је било потребно више од једног века и морали су да прођу кроз грађански рат.

ЕУ је направљена по принципу обрнуте пирамиде, која треба да стоји на врху, а то је немогуће. Европске економске перспективе, и унутрашње, а потом и спољашње, постепено су опустошили грабежљивци.

Свакако, неко време је Немачка узимала лавовски део. Али, она не може дуго остати економска сила без стварне моћи политичког одлучивања. Сада и Берлин тоне у кризу, којој се више не назире крај.

Зато бисмо размишљали о заједничкој европској војсци, која би морала да има јединствене команде? Ко би бирао њене команданте? И ко би одлучивао о њеном коришћењу, или некоришћењу?

Војска води ратове. Али војници не одлучују о ратовима, о њима одлучују политичари, односно владе. Ми имамо само бирократску Европску комисију, која одговара интересима једне стране државе – САД.

Укратко, да данас имамо европску војску, о њеном коришћењу би одлучивала председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен.

Да ли се Европљанима свиђа ова перспектива? Искрено, закључује италијански сајт, диже им се коса на глави.