Прочитај ми чланак

ДА ЛИ ЈЕ ТРАМП МАЗОХИСТА или је једноставно глуп?

0

Трампова администрација је толико пута себи пуцала у ноге да је право чудо како још увек стоји усправно. С времена на време, било да је реч о Венецуели, Русији, Кини, Европи, Ирану или остатку света, Вашингтон наставља уништавати свој кредибилитет и статус глобалне силе. Је ли Трампова администрација мазохистичка или је једноставно глупа?

Узмите само чланак о америчком увозу сирове нафте из Русије који ће се ове године утростручити у успоредби с прошлом годином. Ако као податак узмемо руски извоз нафте у САД 2017. године, онда је амерички увоз руске нафте порастао за десет пута. Зашто? Будући да је Трампова администрација увела санкције свом бившем главном добављачу тешке нафте, Венецуели, вероватно је “интелигентна” стратегија свргавања предсједника Николаса Мадура предвиђала да ће Каракас доћи “плакати ујаку Саму”. Да би се надокнадио последични дефицит у америчким рафинеријама, које хране америчку економију, Вашингтон се мора окренути алтернативним изворима попут Русије.

Али чекајте мало. Русија би требала да буде “лош момак”. Сједињене Државе су увеле су санкције против Москве због наводне дестабилизиране Украјине, анексије Крима и уплитања у америчке изборе. Неке од тих санкција су чак циљале руске нафтне фирме, вероватно како би се “очитала лекција” Москви.

Но, чак ни овде ствари нису јасне. Наиме, Русија и даље снабдева традиционалне купце, а одједном у САД извози огромне количине нафте. Међутим, крајем 2018. године су се земље групе ОПЕК + обвезале на смањење производње нафте и према новим условима, земље смањују производњу нафте за укупно 1,2 милијуна барела дневно, а од тог волумена 228 хиљада барела отпада на Русију. Одакле долази “руска” нафта за САД? То нитко не зна.

Па ипак, Вашингтон купује руску нафту као да је сутра више неће бити. Вероватно ће се забилежити десетоструко повећање за двије године, само зато што је Трамп незаконито намјеравао свргнути власт у Венецуели, савезници Русије. Овај мистериј с нафтом још није разјашњен, али Роснефт остварује пристојну добит због хирова Бијеле куће у Венецуели.

И запамтите, САД још увек прете санкцијама Европи у вези пројекта Северни ток 2, гасовода којег Немачка гради с Русијом. Вашингтон оптужује Европљане да о енергији зависе о Русији. Што је то? Европа купује енергију од Москве још од времена Хладног рата и увек је тако било и биће.

Ту је и Кина. Ево још једног хица у властите ноге. Трампов “бриљантни” трговински рат с главним америчким извором увоза на крају тешко погађа америчке потрошаче и произвођаче. Царине наметнуте на кинеску робу су на крају довеле до великог повећања малопродајних цена у америчким ланцима као што је Волмарт. Амерички пољопривредници су открили да су из Кине драстично смањене наруџбе за соју и друге производе смањене, што је одмазда на Трампове царине.

Амерички пољопривредници с ниским примањима требали би бити Трампова изборна база за поновно бирање 2020. године. Најк, легендарна америчка спортска марка, такође крвари због Трамповог трговинског рата с Кином. Како се извјештава, Најк је међу 170 фирми за обућу чије су производне линије у Кини погођене Трамповим царинама на кинески извоз. Уз друге америчке добављаче, Најк тражи од Трампа да га се изузме од његових “паметних” царина.

Онда Трампова администрација, због разлога “националне сигурности”, забрањује продају кинеском телекомуникацијском диву Хуавеију на свом тржишту, што је само покриће за присилно протјеривање кинеске фирме с америчког тржишта, јер наизглед “слободне” САД не могу конкурисати Кини.

Трамп је само два дана послије “суспендирао” забрану, након што је открио да многи амерички потрошачи користе Хуавеј и да су љути. Осим тога, неки амерички произвођачи од Хуавеија купују телефонске производе. Трампова политика према кинеској фирми је контрапродуктивна за америчке потрошаче и произвођаче.

У глобалном интегрираном свету опскрбних ланаца и потрошачких тржишта, апсурдно је и контрапродуктивно, као што мисли Трампова администрација, једноставно забранити Кини да тргује с америчким подузетницима.

С годишњим трговинским дефицитом од 350 милијарди долара с Кином америчка економија зависи о кинеском извозу. Искључивање Кине, као што жели Трамп, једнако је као да сами себи, из чистог ината, одрежете руку.

Погледајмо Европу. Трампова управа злоставља Европљане због низа проблема. Непрестано се жали да Европљани не троше довољно на НАТО, Трамп је на крају присилио Европљане да размисле о стварању властите европске војске. Немачка канцеларка Ангела Меркел и француски предсједник Емануел Макрон налазе се међу онима који воде остатак Европе да се побрине за одбрану без Сједињених Држава. Ако нестане НАТО, нестаће и темељни стуб америчког утицаја на еуропску геополитику. 

Као што је случај с Кином, Бијела кућа жели наметнути царине европском извозу јер су Европљани “непоштени према доброћудној и увек преданој Америци”. Заиста?

Европској унији се прети санкцијама због комерцијалних односа с Ираном. Али то је трговина на коју ЕУ има право јер поштује међународни нуклеарни споразум из 2015. потписан заједно с Русијом, Кином и Сједињеним Државама. Само је Трампова администрација једнострано одлучила уништити споразум којег су подупрли УН, оптужујући Иран за превару, иако сви докази говоре супротно. Према томе, Сједињене Државе се повлаче из својих међународних обвеза и очекују од свих осталих да под претњом санкција учине исто.

Чини се да Сједињене Државе прибјегавају иранској дипломацији слањем носача авиона и нуклеарних бомбардера Б-52 у Перзијски залив. Пухање и дахтање, протуврјечја у хегемонијској сили произлазе из тријумфалистичке америчке идеологије. Сједињене Државе саме себе обмањују да су једина сила, иако у стварности живе у мултиполарном свету у којем сватко мора живети у узајамном поштовању и међуовисности. Све док Американци не схвате ову стварност, њихови владајући хегемони ће наставити пуцати у ноге своје земље. Али у једном тренутку више неће имати где циљати, а онда луди тиранин може уништити целу планету.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!