Прочитај ми чланак

АНА И ЗОРАНА ЗАДОВОЉНЕ: Србија предводник по питању родног буџетирања

0

Завршен је нацрт Закона о родној равноправности, добио је позитивно мишљење 24 институције и чека се мишљење још два министарства, каже потпредседница владе Зорана Михајловић.

Завршен је нацрт Закона о родној равноправности, добио је позитивно мишљење 24 институције и чека се мишљење још два министарства, каже потпредседница владе и председница Кооординационог тела за родну равноправност Зорана Михајловић.

Она је, након састанка са директорком Агенције УН за родну равноправност и оснаживање жена у Србији (УН Wомен) Миланом Рикановић, рекла да је Србија прва земља која је увела индекс родне равноправности у буџетирању.

„Србија је прва земља која је почела да говори о родном буџетирању“, нагласила је Михајловић и додала да се на нацрту Закона о родној равноправности, као кровном закону, радило две године и да је сада на корак од усвајања.

„Ово је закон који се налази у плану премијерке Ане Брнабић за првих 100 дана рада владе. Закон о родној равноправности налази се и у акционом плану поглавља 23. важно је да у свим сферама живота имамо исте услове за жене и мушкарце“, рекла је она.

Директорка Агенције УН за родну равноправност Милана Рикановић каже да је Србија позитиван пример када је у питању родно одговорно буџетирање.

„Србија је једна од ретких земаља која има родно одговорно буџетирање у свом законском оквиру у Закону о буџетском систему. Ове године свако министарство донело је циљ о родној равноправности. Почев од тога да се повећа број жена амбасадора, до повећања броја субвенција у пољопривреди за жена“, нагласила је она.

Подсећа да је законски оквир важан јер оно што није у буџету државе не сматра се птиоритетом, а да је Влада Србије показала да родна равноправност јесте приоритет.