Прочитај ми чланак

ПОПУЛАРНОСТ БАРЦЕЛОНЕ и независност Каталоније

0

Причу о независности Каталоније прати тврдња о културној супериорности: Каталонија је „Европа”, остатак Шпаније „Африка”.

2

Барцелона је изузетно популарна туристичка дестинација, а у њој се одржавају и бројни научни и псеудонаучни конгреси. С друге стране, град је магнет за мале бизнисмене и уличне оперативце са свих континената, но ту су и просјаци, бескућници, зависници од дрога и џепароши. Деца западних туриста шутирају скупе фудбалске лопте по Ла Рамбли, јер су, ето, дошли у посету Месију, чији скупи дрес поносно носе. Мешавина раса и типова људи је слична њујоршкој, а врева, нечистоћа и галама личе оној на железничкој станици у Амстердаму. Бицикли агресивно возе кроз гомиле људи пред Катедралом и око Гаудијеве Свете породице – која се (ружно) дограђује да би у њу могло да уђе више посетилаца са скупим улазницама.

Туристи се крећу у великим групана, а сваки час наиђе аутобус за обилазак града (истог типа какав је онај који једном дневно лети у Београду полази са стајалишта преко пута Скупштине). Квалитет тапа („пинчо”) барова се срозао, а цене порасле. Може се рећи да је град постао немогућ за смирену контемплацију његовог шарма, архитектуре и кухиње, поготову за неког ко га зна четрдесет година. Наравно, може се побећи у неки кутак парка на брду Монтђуик или ресторанчиће на његовим падинама, али то није то. Како ствари стоје, за посетиоце је готово најбоље да заобиђу Барцелону и окрену се бројним другим местима у овој прелепој земљи – јединственој земљи, чији је важан део и горда Каталонија.

„ЕЛИТА“ И БРЕНД БАРСЕЛОНЕ

Бројност застава које означавају подршку покрету за независност Каталоније од Шпаније на балконима стамбених зграда мала је у Барцелони у поређењу са провинцијским градовима попут Тарагоне и Ђироне. У Ђирони је немогуће фотографисати катедралу, а да се у кадру не видe заставe независности, којe су прорачунато стављене на врх оближњих стамбених зграда. У Барцелони је много досељеника из сиромашних региона Шпаније, из Андалузије и Екстремадуре, који су дошли трбухом за крухом и које не интересује независност. Ако и не знају чињенице, ипак сигурно осећају да се та прича заснива на тврдњи о културној супериорности: Каталонија је „Европа”, а остатак Шпаније је „Африка”.

Међутим, осећања досељеника не интересују интелектуалну и грађанску „елиту” петомилионске шире Барцелоне (реч која само нешто мање од оне у Београду заслужује наводнице). Понесени су модерном инфраструктуром Барцелоне, свеприсутним промотерством и брендом града који се деценијама, још од пре тамошњих Олимпијских игара 1992. године, култивише: бренд Барцелоне је чак трећи по привлачности у Европи.

BARCELONA, SPAIN - DECEMBER 22:  Catalans hold a large banner reading 'Catalonia is not Spain' as the Catalan anthem played prior to the start of the international friendly match between Catalunya and Argentina at the Camp Nou stadium on December 22, 2009 in Barcelona, Spain.  (Photo by Jasper Juinen/Getty Images)

Кад се дискутује и гласа о независности у парламенту Каталоније, наравно да се не наводе расистички, а често ни културни разлози. Уместо тога, енергично се протестује због новца који Каталонија „шаље у Мадрид”, свесно заборављајући да је важна улога централне владе да помогне сиромашним регионима. Говори се о језику, који је наводно у опасности због доминације кастиљанског шпанског. (У Француској, у Лангедоку, каталонски је готово изумро, али на то се тамо нико не жали). Не помиње се да људи у Валенцији, на Мајорци и у Алгеру на Сардинији, који сви говоре дијалектима каталонског, једва разумеју изворни језик. А то што га ни Средња ни Јужна Америка не разуме је споредна и недобродоша тема.

Као да се заборавља да Каталонија има уставом гарантовану политичку, економску, културну и језичку аутономију у оквиру Шпаније, уз многобројне друге повластице. Ретко се помиње и шта све Каталонија добија од Европске уније као специјални регион у оквиру Шпаније. И да би улазак независне Каталоније у Европску унију био донекле неизвестан, а свакако дуготрајан, посао.

ШАМАР САМОСВЕСТИ ШПАНИЈЕ

Кад се објективно посматра овај покрет, тешко је отети се сличностима, не само привидним и површним, са агресивним захтевима Хрватске за повлашћеним третманом у обе Југославије. Ни садашњи захтеви неких политичких групација у Војводини нису ван тог домена. У оба случаја мотиви вођа за независност су били и јесу јасни. Већ стари виц у Шпанији је да би у независној Каталонији свако био негде амбасадор. Знају да је то већ случај у неким државицама насталим распадом друге Југославије.

Поставља се питање улоге безбројних туриста заљубљених у Барцелону у покрету за независност Каталоније. Свесна или несвесна, јавна или потајна, подршка западних туриста вероватно није била занемарљива у случају Хрватске – мада ми нису позната релевантна социолошка истраживања.

Барцелона се својски труди да културолошки задиви. Присваја Пикаса, који је рођен у Малаги, у Андалузији. Присваја Ђоана Мироа, који јесте рођен у Барцелони, али је усвојио Палму де Мајорка као свој град. Музеј Салвадора Далија је у Фигересу, у северној Каталонији. Међутим, Барцелона има свог невероватног целоживотног ствараоца, а то је Антони Гауди. Туристи хрле ка његовим остварењима на поклоњење, мада многи овдашњи архитекти и обични грађани, као што је то уосталом увек био случај, сматрају његову смешу готског и Art Nouveau стила препотентном и накарадном.

4

Губитак Каталоније био би невероватан шамар самосвести Шпаније. За Каталонију би независност представљала неодређену будућност. Чини се ипак да ће јединствана Шпанија опстати, бар ако се само туристички аспект узме у обзир. У Југославији није било ни пристојног пута ни воза са запада и севера за Београд, а црногорски туризам је био одсечен и примитиван. У Шпанији Барцелона има многе конкуренте, а плаже Косте Браве су испод просека у поређењу са многим другим.

Професор Калифорнијског универзитета у Сан Дијегу и Београдског универзитета