Прочитај ми чланак

Обележене Задушнице у Косовској Митровици

0

zadusnice-mitrovica

 

(РТС) 

Неколико стотина Срба организовано и уз пратњу косовске полиције обишло гробље у јужном делу Косовске Митровице. За разлику од прошлих година када су затицали оскрнављене споменике, овог пута су затекли радове на уређењу стаза и ограде гробља.

 

Уз пратњу шиптарске полиције, неколико стотина Срба је на Задушнице обишло гробље у јужном делу Косовске Митровице.

 За разлику од претходних година, када су Срби на овом гробљу затицали новопорушене и оскрнављене споменике, ове године затекли су радове на уређењу стаза и ограде гробље.

Срби су до гробља које се налази у јужном делу Косовске Митровице дошли организовано са неколико аутобуса и приватним аутомобилима уз пратњу полиције, а инцидената није било.

Посету гробљу организовали су црквена општина и општина Косовска Митровица.

Небојша Милановић из северног дела Косовске Митровице којем су родитељи и баба и деда сахрањени на том гробљу примећује да су до ових задушница вандали рушили и скрнавили надгробне споменике, али да се сада стало са тим.

„До ове године су рушили и када бисмо дошли затекли би све више и више порушених споменика. Сада се стало, очишћено је, почиње да се реновира. Нека се врати у првобитно стање, нека то среде и врате како је било, како би дали преминулима мира,“ рекао је Милановић.

Милица Прица из Косовске Митровице, чији је син 1998. године убијен на Косову и сахрањен на гробљу у јужном делу Косовске Митровице, такође је поводом Задушница обишла ово гробље.

„Почели су нешто да раде да га обнављају, питање је хоће ли остати ово, они граде, они руше, ваљда ће да буде боље,“ каже Прица.

Драгослав Елезовић из Косовске Митровице, такође, каже да гробље треба да се реновира и подсећа да је гробље из године у годину било скрнављено.

Протојереј стафрофор Милија Арсовић објаснио је да се на гробљу у јужном делу Митровице налази и 25 одсто гробних места који припадају католицима.

„Колико је безбедно може се видети по овим споменицима и броју уништених споменика. Обнавља се нешто што је комунална делатност односно ограда и стазе. Овде је и католичко (25 одсто) и православно гробље (75 одсто),“ рекао је Арсовић.

Арсовић је рекао и да је на гробљу уништена и капела, а, осврћући се на започете радове на обнови гробља, истиче да када је у питању обнова споменика да се ради о тешком питању, јер се ради о личној својини.

Они који су власници споменика одлучују појединачно да ли ће им неко обновити споменик или не, црква нема право да се меша у то, напоменуо је Арсовић.

На овом гробљу више од 70 одсто надгробних споменика је након завршетка сукоба у покрајини 1999. године порушено или оскрнављено.