Прочитај ми чланак

НОВА ПОДЕЛА МЕЂУ ВОЂАМА муслимана у Србији

0

Све одлуке са тзв. седнице Врховног сабора Исламске заједнице Србије, одржане у недељу у Новом Пазару, неуставне су, нелегалне, спорне и намештене. Донете су под утицајем браће Мухамеда и Мустафе Јусуфспахића, који су државни чиновници. Први је у Министарству спољних послова, а други у Министарству одбране. А уколико Министарство правде прихвати ове одлуке, неупитно је да је држава у позадини ових догађаја. Уз све ово, треба да се зна и да на тој седници није било кворума.

JUSUFSPAHIC
Овако, за „Новости“, говори Адем Зилкић, смењени реис-ул-улема Исламске заједнице Србије. Он не крије огорчење због оваквог исхода Врховног сабора ИЗС и гласања чији је епилог разрешење читавог Ријасета и именовање повереништва до избора нових највиших органа ове верске заједнице.

 

ДУДИЋ ЗА УЈЕДИЊЕЊЕ

Поводом ових догађаја који су усталасали ИЗС, огласио се и Мевлуд Дудић, председник Мешихата Исламске заједнице у Србији, који је на челу Мешихата наследио Муамера Зукорлића. Дудић је јуче позвао све припаднике Исламске заједнице и улему да коначно ставе тачку на поделе и окупе се око једне, јединствене и традиционалне Исламске заједнице.

 

Сабор је распламсао дугогодишње тињајуће поделе међу најистакнутијим верским вођама заједнице. Посебно негодовање изазвао је избор Абдулаха Нумана за новог муфтију србијанског, на предлог досадашњег муфтије Мухамеда Јусуфспахића.

– Зашто се на избор новог реиса чекало готово две године? – пита се Зилкић, и одговара: – Чекало се на кандидата браће Јусуфспахић. Лично немам интерес и не намеравам да останем у ИЗС. Одлучио сам да се посветим општедруштвеном и хуманитарном раду.

С друге стране, стиже опречно тумачење:

– Реису и целом Ријасету Исламске заједнице Србије мандат је истекао у фебруару прошле године, а продужетак мандата је против Устава ИЗ – казао је, за „Новости“, муфтија санџачки Хасиб Суљовић, коме је поверено да руководи трочланом управом у којој су, осим њега, прешевски и србијански муфтија.

– Уверавам вас да су на овом гласању била присутна 23 члана Врховног сабора, што је довољно за одлучивање. Сваком од нас је стало до тога да се одлуке донесене на седници у Новом Пазару мирно спроведу. И да верници спокојно, без подела и размирица, дочекају предстојећи рамазански пост који почиње 6. јуна.