Прочитај ми чланак

Зеленски жели још десет година финансирања из САД

0

Најновији пакет америчке помоц́и Кијеву, који је Конгрес одобрио тек након више од шест месеци свађе, могао би бити само мали део у поређењу са оним што украјински председник Владимир Зеленски има на уму за свог највец́ег добротвора.

Кијев преговара са администрацијом америчког председника Џоа Бајдена о дугорочном споразуму где би Вашингтон давао Украјини војну, економску и политичку подршку за наредну деценију, рекао је Зеленски у недељу у свом дневном видео обраћању. Такве обавезе су потребне како би се осигурало да Украјина има „ефикасност у помоћи“ која јој је потребна да заустави недавна напредовања руских снага на бојном пољу и добије предност, рекао је он.

„Радимо на нацрту да дефинишемо конкретне нивое подршке за ову и наредних десет година“, рекао је Зеленски. „То ће укључивати војну, финансијску и политичку подршку, као и оно што се тиче заједничке производње оружја.

Украјина је већ потписала билатералне безбедносне споразуме са неколико чланица НАТО-а, укључујући Велику Британију, Немачку и Француску. Зеленски је рекао да жели да дугорочни споразум о којем се преговара са Вашингтоном буде најјачи пакт до сада.

Међутим, билатерални споразуми Украјине са западним земљама не гарантују међусобне обавезе одбране. Уговори само обећавају дугорочну помоћ, укључујући подршку у случају будућег напада, и нису правно обавезујући. Споразум са Берлином, на пример, може да се раскине уз најаву од шест месеци.

Зеленски је рекао да жели да украјински билатерални пакт са Вашингтоном укључује одређене нивое помоћи. „Споразум треба да буде заиста узоран и да одражава снагу америчког вођства“, рекао је он.

Амерички посланици одобрили су 61 милијарду долара додатне помоћи Украјини раније овог месеца, након што је председник Представничког дома Мајк Џонсон надјачао опозицију у својој странци да усвоји закон уз једногласну подршку демократа. Бајденова администрација остала је без средстава за помоћ Украјини раније ове године, након што је потрошила 113 милијарди долара у претходно одобреним пакетима помоћи.

Републикански посланици тврде да Бајден само продужава крвопролиће у Украјини не нудећи јасну стратегију за победу или мировни споразум са Русијом. Анкета објављена у фебруару показала је да скоро 70 одсто Американаца жели да Бајден инсистира на договору са Москвом, укључујући компромисе на обе стране, уместо да настави да финансира сукоб.