Прочитај ми чланак

НАКОН ЧЕХА САД И ФИНЦИ ИЗАБРАЛИ ПРЕДСЕДНИКА који не жели НАТО, ни рат с Русијом

0

Након парламентарних и ових дана одржаних председничких избора у Чешкој, на којима су победили Андреј Бабиш и Милош Земан, отприлике слична ситуација се поновила у Финској.

Знаковито је да се ни за једно од ове две земље не може рећи да их карактерише висок ниво екстремизма или претерана љубав према Русији, али су и Чеси и Финци, унаточ европском путу и опредељености, одлучили да им најмање у овом тренутку треба сукоб с Русијом.

Наиме, на председничким изборима у Финској је у првом кругу уверљиво потврдио мандат актуални председник Саули Нинисте, поборник смиривања тензија на североистоку Еуропе и одбија пристати да његова земља постане чланица НАТО пакта.

Како преноси фински лист Јле, актуални председник Саули Нинисте је поново изабран за други мандат већ у првом кругу гласања, будући да је успио добити више од 60 посто гласова. Фински лист победу објашњава његовом одлучујућом улогом као поузданог политичара који је способан управљати тренутно сложеним односима с Русијом.

Саули Нинисте је у првом кругу победио добивши 62,7% гласова. Његов најближи супарник, Пекка Хависто, кандидат из Савеза зелених, освојио је 12,4 посто гласова и морао је признати пораз.

Преостали кандидати за место шефа државе нису могли добити подршку нити 10% бирача.

Одазив на изборе је износио 69,9%, што око 3% мање него у 2012. године, али се још увек може говорити о релативно високом изласку на биралишта.

“Хтио бих се захвалити људима што су ми дали тако високо оцјену”, изјавио је Саули Нинисте коментарисући своју победу.

Актуални и нови председник Финске, као што је напомиње Јле, победио је у свих 311 општна у земљи, а само у 13 није успио добити више од 50% гласова.

Према анкети, подржали су га представници целог политичког спектра Финске.

“Његов имиџ као поуздане особе која је у стању управљати односима с Русијом је одиграла кључну улогу и помогла му да освоји други шестогодишњи мандат који већином има формални карактер”, пише фински лист.

Кандидат “Шведске народне странке Финске”, Ниелс Торвалдс, био је једини председнички кандидат који је отворено заговарао чланство земље у НАТО пакту и због тога је добио само 1,5% гласова.

Као што наводи Јле, његов резултат на изборима јасно показује како у Финској још увек постоји импресиван консензус о безбедоносној политици.

“Проблем је у томе што није било озбиљније подршке мојем ставу о уласку у НАТО. Ово може зауставити расправу о Сјеверноатлантском савезу, али нема смисла пролијевати сузе и морат ћемо живети с тим соедећих шест година”, рекао је Торвалдс, уверљиво највећи губитник у првом кругу председничких избора.

У уторак ће Министарство правосуђа Финске службено потврдити резултате председничких избора и 1. фебруара би Саули Нинисте требао положити заклетву пред парламентом.

ЕУ разочарана због победе Земана у Чешкој

Није требало дуго чекати на коментаре о изборној победи чешког председника Милоша Земана.

За многе у Европској унији је Милош Земан “утјеловљење свега најгорега у Чешкој”. На примјер, британски Дејли телеграф пише како је Милош Земан, који не скрива своје симпатије према Русији, други пут изабран за председника Чешке Републике, а његова победа је узнемирила многе Чехе који су рачунали на даљњу интеграцију њихове земље с ЕУ.

Британски лист Земана чак није назвао чешким кандидатом за председника, него “проруским”.

“Проруски кандидат Милош Земан поновно је изабран за председника Чешке Републике. У другом кругу је освојио 51,5% гласова и добио малу предност у односу на супарника, професора хемије Јиржија Драхоша”, пише Дејли телеграф.

Британски лист наводи како је Земанова победа “ударац Чесима који су се надали да ће њихова земља заузети проевропске ставове”. Либерал Јиржи Драхош, који се залаже за веће приближавање ЕУ, признао је пораз, али је обећао активно суделовање у јавном животу.

“Можда је на председничким изборима његов углед као непосредног човјека одиграо кључну улогу. Међутим, многи Чеси вјерују да начин изражавања Земана вријеђа уред којег води”, наводи Тхе Даилy Телеграпх.

“Земанов други мандат би могао покварити односе између његове земље и Брисела. Иако су овлашћења чешког председника ограничене, он привлачи позорност искреном критиком ЕУ и све одлучнијим проруским ставовима. Земан је такође познат као доследан противник усељавања имиграната у Евуропу и Републику Чешку. Стога ће његова победа ојачати дубоко поделу унутар ЕУ и истовремено ојачати положаје Пољске и Мађарске. Ове земље, којима владају популистичке и националистичке владе, категорички одбацују јачање европских интеграција и миграцијске квоте које је предложио Брисел. Стога ће Варшава и Будимпешта поздравити останак свог чешког савезника на власти”, закључује британски дневни лист.

Москва: “Земанова победа је одговор Чеха Европској унији ”

У Москви су потврду другог мандата председника Чешке Републике коментисали као одговор чешког народа Европској унији.

“Победа актуалног председника земље Милоша Земана у Чешкој Републици је одговор Чеха тешком раздобљу у развоју Европске уније”, рекао је председник Одбора за информацијску политику Већа Руске Федерације Алексеј Пушков.

Истакнуо је како је Земан успио победити на изборима, “успркос снажној пропагандној и информацијској кампањи која се водила против њега”.

“Унаточ снажној медијској кампањи, побиједио је Милош Земан”, написао је Алексеј Пушков на свом Твитеру.

“Након што сам живио у Прагу пет година, био сам импресиониран заједништвом тог народа. Земанова победа је одговор Чеха на тешко раздобље у развоју ЕУ и демонстрација духа самосталне Чешке”, додао је Пушков.

Руски председник Владимир Путин је честитао свом чешком колеги на поновном избору за председника, истичући “како је Земан искусан и одговоран политичар, који остварује интересе и тежње чешког народа”.