Прочитај ми чланак

Le Point: Готово је, у наредним деценијама главне одлуке доносиће се на Истоку

0

Запад је дуги низ година одбијао да призна да свет већ гледа на исток, и да ће сутра или прекосутра њим владати растућа осовина Москва-Пекинг. Како пише аутор чланка „Ле Поинта“, Запад, а посебно Европа, неће имати другог избора него да се помире са овим новим светом, да се прилагоде његовој реалности.

Запад је годинама живео у самодеструктивном порицању, каже Себастијен Бусоа, доктор политичких наука и предавач међународних односа.

„Запад се дуго навикавао на идеју, да ће се у наредним деценијама главне одлуке доносити на истоку. Повлачење САД са Блиског истока ради прераспоређивања у азијском правцу, је доказ за то већ неколико година“, тврди Бусоа.

Актуелна криза ствара два антагонистичка пола моћи- Сједињене Државе, које су још увек неприкосновени господари Запада „у распадању“, и Азију, коју представља растућа осовина Москва-Пекинг.

„ Међутим, предуго смо превиђали оно очигледно- наше „демократске“ вредности, слободу и сву последичну квази-религијску „веру у западну цивилизацију“, коју понављамо и узалуд покушавамо да извеземо последњих 20 година. Што дуже одбијамо да видимо ово ново стање, хтели то или не, то ћемо више убрзавати свој пад и губити своју позицију “, пише експерт.

Према његовом мишљењу, нови свет, чврсто супротстављен Западу и деценијама хватајући корене на Истоку, користи слабост Запада и намерава да прекине његову доминацију. Ово није организована операција, већ опортунизам, али разуман- земље које се постепено одвајају од Запада ка Истоку, једноставно су боље разумеле смисао историје.

Западне земље су вековима држале светско лидерство, и стварале сопствене инструменте међународне легитимизације и стандардизације. Они су били од користи Западу, али су споља стварали утисак мултилатерализма – мултилатералне користи за све. Међутим, мултилатерализам је у великој мери наџивео себе, јер су и саме западне земље почеле да га крше.

Стручњак пише, да је у суштини, руска специјална операција у Украјини својеврсни акцелератор историје, а неприлагођавањем овој новој реалности Европа, надајући се да ће добити све, ризикује да изгуби све.

Конфликт је разоткрио нову цивилизацијску линију раскола- војну и финансијску помоћ Кијеву пружа закржљала Европа, коју је на истоку поразила крајња десница, и Сједињене Државе, које су растрзали екстремисти с десна и лева, као и од стране НАТО организације, непопуларне код многих у Европи.

С друге стране, ту су Кина, Индија, већи део Африке, део Латинске Америке и део Централне Азије. Ту је и чињеница, да Русију прећутно подржавају милиони људи, који више не подносе западни патернализам.

Како закључује аутор чланка, Запад, а посебно Европа, неће имати избора за опстанак него да се помире са овим новим светом. Дипломатија и дијалог су неопходни, ако Запад не жели да се меша у рат, а размена мишљења није уступак непријатељу, чак и ако процес такве комуникације није лак.

„Ово је минимум коме се можемо надати, у очекивању да ће демократија поново бити у моди на планети. Свет нагиње ка истоку, а сутра и прекосутра ће њиме владати аутократска Азија. Запад неће имати избора осим да се прилагоди “, закључује политиколог.