• Почетна
  • СВЕТ
  • Кина се позива на „де – американизацију света” (Нецензурисани чланак агенције Синхуа)
Прочитај ми чланак

Кина се позива на „де – американизацију света” (Нецензурисани чланак агенције Синхуа)

0

Spaljivanje dolara

До касно у ноћ 1. октобра је цео свет знатижељно пратио шта се дешава у Вашингтону и хоће ли републиканци и демократи постићи договор око буџета за фискалну 2014. годину, што се, као што знамо, на крају није догодило.

 

Обама потписао закон о повећању лимита државног дуга

 

Председник САД, Барак Обама потписао је закон који повећева лимит државног дуга и обнавља финансирање државних институција.
Предлог закона предвиђа финансирање државних институција до 15. јануара 2014. године и повећава лимит државног дуга до 7. фебруара.
Раније је документ одобрио амерички Конгрес.
Лидери демократа и републиканаца у Конгресу САД постигли су компромисни договор о наставку рада владе.
Договор предвиђа привремено финансирање владе до 15. јануара и повећање границе државног дуга, које ће омогућити САД да наставе задуживање до 7. фебруара 2014. године.
Верује се да ће за то време администрација Барака Обаме и републиканска опозиција у Конгресу наставити разговоре о параметрима буџета за фискалну 2014. годину, која је у САД почела 1. октобра.

Привремено су затворене бројне владине институције и јавне службе и аналитичари упозоравају како ће Америка кад тад ући у технички банкрот што ће да узрокује глобалну кризу с несагледивим последицама. Свет се већ припрема за најцрњи сценарио, а америчком председнику, сенаторима и конгресменима из Међународног монетарног фонда, Светске банке и већине развијених светских земаља поручују како се први банкрот једне западне државе након нацистичке Немачке која је банкротирала 1933., мора избећи по сваку цену у противном нам свима прети “финансијски Армагедон „.

Сједињене Државе у том случају неће моћи да сервисирају своје дугове и Блумберг наводи како ће највећи губитници бити Кина и Јапан који држе половину америчког спољног дуга. Кина као највећи амерички кредитор према подацима америчког министарства финансија поседује 1280 милијарди долара америчког дуга у државним обвезницама, док је Јапан на другом месту са потраживањима у износу 1135 милијарди УСД. Један део огромног америчког спољног дуга је Пекинг Вашингтону позајмио преко посредника, тако да је укупни дуг према Кини још и већи.

Готово да нема економског аналитичара који није дао свој суд о могућем исходу ове кризе и сви до последњег одишу песимизмом. Сви се слажу како је највећа опасност пад вредности долара као резервне валуте. Сајмон Џонсон, бивши високи представник ММФ – а и професор на универзитету’ МТИ’ , за Блумберг је изјавио како ће због пада долара многа светска привреде и тржишта капитала претрпети огромну штету „.

Због неодговорног понашања америчких државних званичника пре недељу дана званични Пекинг и Токио су изразили забринутост, а РТ наводи како је ово први пут у историји да Кина и Јапан на овако експлицитан начин америчку администрацију упозоравају да се не поиграва са стварима од глобалног интереса.

‘Време одмиче и Сједињене Америчке Државе су свесне наше забринутости због ове ситуације. Ми тражимо гаранције за сигурност наших инвестиција. Тражимо да САД, као највећа светска економија и земља која поседује резервну валуту за светску трговину усвоји мере које ће да реше проблем око нивоа задуживања. Очекујемо од Вашингтона да извуче поуку из историје’ , изјавио је заменик министра финансија НР Кине, Џу Гуангиао, подсјетивши САД да не понови грешку из 2011. када су због сукоба републиканаца и демократа око нивоа задуживања озбиљно уздрмана светска финансијска тржишта.

С друге стране, бивши правни саветник Била Клинтона, Jeff Connaughton, упозорава како постоје и они који од банкрота САД могу да извуку велику корист. То су у првом реду улагачи на кратке и ограничене временске рокове (другим речима – шпекуланти на тржишту капитала оп.а.), трговци златом и сребром, улагачи у виртуелну валуту – Bitcoin, потом адвокати који воде стечајне поступке, власници финансијских институција које се баве купопродајом страних валута, власници залагаоница, прехрамбена индустрија која ће да повећа продају због панике од инфлације, итд

Лиу Чанг: “Амерички банкрот историјска прилика за де – американизацију света“
Аналитичар Лиу Чанг у кратком чланку којега је објавила кинеска агенција Синхуа није нимало песимистичан и појаснио је како, без обзира на црне прогнозе о ’финансијском Армагедону’ и ’неминовној кризи која ће цео свет повући у рецесију’, амерички банкрот (дефаулт) може довести до де – американизације на глобалном нивоу, што би за већину светских земаља било историјско достигнуће. Бројни су водећи медији пренели ову вест, али је текст очигледно био превише критичан да би га објавили у целости.

Xinhua_e

„Излазећи из крвопролића Другог светског рата као најмоћнија светска нација Сједињене Америчке Државе још од тада покушавају да изграде светско царство наметањем свог послијератног поретка. У Европи су своју хегемонију успеле да остваре подстицањем опоравка, а у остатку света успостављањем режима пријатељски наклоњених Вашингтону. Како би постале највећа светска привредна и војна супер сила Сједињене Америчке Државе су браниле своје националне интересе широм света и већ смо навикли да се мешају у унутрашње послове у земљама и регионима далеко од својих граница.

Данас смо у ситуацији да Америка себи узима за право да у целом свету одређује шта је морално а шта не, док сами криомице раде ствари као што су мучење ратних заробљеника, убиства цивила и шпијунирање светских лидера. Оно што у Васхингтону називају Pax Americana ми не видимо као свет у којем Сједињене Државе помажу у смиривању насиља и прекиду оружаних сукоба, те спречавању зла што би требало да доведе до истинског и трајног мира у свету.

Штавише, уместо да се као одговорна и водећа сила брину о свима, себични Вашингтон злоупотребљава свој статус велесиле и свет, пребацивањем финансијског ризика у иностранство, води у хаос. Због територијалних спорова подстиче регионалне напетости и води ратове које правда неуверљивим лажима.

Као резултат тога свет иде у сусрет економској катастрофи коју подржавају елите с Волстрита. Напади и убиства су практично свакодневица у земљама као што је Ирак, иако је Вашингтон тврдио како је тај народ ослободио тиранске владавине. У последње време сукоб две странака око федералног буџета око одобрења за подизање горње границе задуживања поново је у опасност довео многе народе који имају имовину у доларима, а међународну заједницу у агонију.

Алармантна пракса да је судбина светских народа у рукама лицемјерне нације мора се укинути и треба створити нови светски поредак у којем ће сви народи, велики или мали, сиромашни или богати, имати своја права и моћи их равноправно штитити. Због тога морамо да учинимо све и подупрети де – американизацију света.

За почетак, сви народи морају да поштују основна начела међународног права, укључујући поштовање суверенитета и немешања у унутрашње послове других земаља.

Надаље, само Уједињени народи имају право да решавају светске проблеме. То значи да нико нема право било какав облик војне интервенције против других без одобрења УН – а.

У светском финансијском систему се такође морају провести битне реформе. Развијена нова тржишта и привреде требају да имају већа права у великим међународним финансијским институцијама, укључујући Светску банку и Међународни монетарни фонд, а све како би у економском и политичком смислу боље могли да прате светске промене.

У спровођењу те реформе је нужно и увођење нове међународне резервне валуте која ће да замени доминантни амерички долар. Тако ће међународна заједница заувек да остане поштеђена од преливања кризе која је последица политичких превирања у Сједињеним Државама.

Наравно, сврха тих промена није потпуно уклањање Америке, што је такође немогуће. То ће само подстаћи Вашингтон да игра пуно конструктивнију улогу у решавању глобалних питања. „


САД су након распада СССР постале једина суперсила, сада се историја враћа и свети им се

Овај текст не би привукао толику пажњу да га нису објавили традиционално суздржљиво Кинези и скоро да нема светске агенције која га није цитирала, но као што смо рекли, ретке су га објавиле у целости.

Позив на де – американизацију света је потврда како је дошло време да Кина себи може да дозволи да међународној заједници износи предлоге које задиру у саму срж светског поретка у којем су Сједињене Државе, поготово након распада Совјетског Савеза, неприкосновено држале прво место.

Америчка банка Чејс забранила стране трансакције

Једна од највећих комерцијалних банака САД, Чејс уводи низ ограничења финансијских трансакција.
Ограничења се уводе на повлачење новца са рачуна и забрану трансакције средстава изван државе.
Лимит новчаних операција на сваком рачуну се поставља на 50.000 долара у месецу.
Банка је такође упозорила своје клијенте да могућности међународних новчаних трансакција код њих више не постоје.
Разлози за новим ограничењима у обавештењу нису наведени. У банци се позивају на “нове захтеве закона“ у САД и наводе да они почињу да их примењују “први у држави“.

Да је прошло време’ америчке изузетности’ и да су потребне реформе на глобалном нивоу слаже се и Андраник Миграниан, директор Института за демократију у Њујорку, који је изјавио’ како амерички стратези морају престати размишљати о господарењу у целом свету’ .

‘Сједињене Америчке Државе су, када се распао Совјетски Савез, постале хегемонистичка суперсила и чинило се како могу да реше све проблеме. Тада нам је свет завидео, али су се ствари промениле. Историја се враћа и свети нам се’ , пише Андраник Миграниан.

Американци се сматрају одабраним народом вековима и тек сада почињу да схватају све тешкоће’ америчке изузетности’ . Након покретања војне кампање у Ираку и Афганистану Васхингтон из двеју земаља одлази, а да није остварио ниједан стратешки циљ. Мир и стабилност су за Ирак и Авганистан нешто о чему ће се у тим земљама сањати још дуги низ година. САД је уз Француску и Италију разорио Либију која практично више и не постоји.

Бела кућа као да не види шта је учинила с подршком Муслиманској браћи који су дестабилизовали Египат, а сиријском сукобу не треба трошити речи.

‘Започела је нова ера у којој САД морају да науче преговарати с партнерима и савезницима. Узимајући у обзир њихове интересе Вашингтон мора да гради савезе за рјешавање проблема, па чак и онда када их може сам да реши’ , сугерише Миграниан и том је тврдњом на трагу онога што предлаже Лиу Чанг.

Кинески аналитичар је у једноставном новинарском уратку раскринкао амерички мит о изузетности и тврди како земља која грца у дуговима, има неодговорне и лицемерне политичаре, чија ће финансијска елита у свим околностима остваривати профит, те која се у овом тренутку поиграва с народима који су се везали за америчку валуту ни по чему не може бити’ изузетна’ и напокон мора пристати на равноправну улогу у међународној заједници.

Уколико Сједињене Државе добровољно не пристану на партнерски и савезнички однос са осталим светским суперсилама морати ће се да суоче са бројним изазовима. Кина и Русија још од 2001. раде на јачању стратешког партнерства у свим секторима, а на посљедњем самиту “Шангајске организације “у Бишкеку су се Владимир Путин и Кси Ђинпинг договорили о корацима које морају да предузму да би тај савез још више ојачао и доминирао евроазијском регијом.

BRICS-bank

За актуелни проблем око америчке валуте назиру се решења кроз оснивање мултинационалних инвестиционих банка као што су „BRICS Banka“ и „Banco del Sur“ “у Латинској Америци, које ће бити алтернатива ММФ – у и Светској банци и елиминисати потребу за коришћењем долара или еура у међународним трансакцијама. Кина и Јапан, два највећа америчка кредитора, од 2012. као валуту у билатералној трговини уводе јен и ијан уместо долара.

“Обамина доктрина“ у којој се на Далеки Исток и у воде Пацифика премештају амерички војниресурси  потенцијали све више личе на хладноратовску трку у наоружању коју је крајем’ 80 – их изгубио Совјетски Савез, но овог пута би исход могао бити потпуно другачији. За политичаре у Вашингтону би било добро да погледају истини у очи и да прихвате понуђени предлог, будући да је Лиу Чанг написао’ како сврха рекламирање тих промена није потпуно уклањање Америке, што је немогуће, него само подстаћи Вашингтон да игра пуно конструктивнију улогу у решавању глобалних проблема’ .

У противном, цитирајући Andranika Migranyana,’ Сједињеним Америчким Државама ће се историја вратити и осветити се’ и свет би у том случају био лишен Америке као супер силе, а не само де – американизиран, као што предлаже Лиу Чанг.

(Адванце, Синхуа, Глас Русије)