• Почетна
  • СВЕТ
  • Американке поднеле тужбу против војног закона: Желе да иду у рат!
Прочитај ми чланак

Американке поднеле тужбу против војног закона: Желе да иду у рат!

0

Четири припаднице америчке војске поднеле тужбу против војног закона, који забрањује учешће жена војника у борбама. Женама је забрањено да служе као војно особље на око 230 хиљада различитих позиција.

Дугогодишњи војни закон, којим се забрањује учешће жена у борбама, четири припаднице америчке војске покушаће да побију тужбом коју су поднеле. „Закон је погрешан, пошто се тактика и техника ратовања стално мењају, а и забрана постављања женског особља на преко 30 одсто позиција, ограничава каријеру жена у војсци“, наводи се у тужби.

Америчка унија за грађанске слободе расправљала је о жалби коју су поднеле припаднице америчке војске, тврдећи да је војни закон, којим се забрањује женама војницима да учествују у борбама, заснива на полној дискриминацији, те је самим тим неуставан, преноси британски Гардијан.

„Након скоро једног века, откако су се жене избориле за право гласа, војни закон о борби искључује учешће жена као равноправних грађана у војној одбрани наше државе“, истиче се у тужби четири жене, које су учествовале у борбама у Ираку и Авганистану.

У тужби се даље наводи како им је каријера управо ограничена услед немогућности да се докажу и конкуришу за одређене позиције.

Рестрикције према женама у војсци се постепено смањују. У фебруару ове године Министарство одбране дозволило је женама да служе у одредима који имају од 300 до 1.300 припадника.

Међутим, женама и даље није дозвољено да служе у мањим специјалним или пешадијским јединицама, које директно учествују у борбама.

Женама војницима забрањено је да служе као војно особље на око 230 хиљада различитих позиција. Међутим, у Ираку и Авганистану, где војни закони бледе, жене су учествовале у борбама упркос правилима, истиче Америчка унија за грађанске слободе.

Важећи војни закон, донесен 1994. године, дозвољава женама војницима да служе у борбеним јединицама као болничарке, обавештајне и комуникационе трупе, на нивоу батаљона, али двема женама не може бити додељена иста позиција у једном батаљону.

Званична војска некад „заобилази“ правила и дозвољава женама да учествују у борбама, али им се никад не приписује званична заслуга за учешће у борбама, тврде поједини војни званичници.

Америчко војно ваздухпловство засад пружа женама највише могућности, с обзиром на то да нема полних рестрикција, те жене ту могу да обављују 99 одсто послова.

 

(РТС)