• Почетна
  • СВЕТ
  • Ислам и САД: Северна Африка, Блиски исток, Иран и Пакистан у антиамеричком пламену
Прочитај ми чланак

Ислам и САД: Северна Африка, Блиски исток, Иран и Пакистан у антиамеричком пламену

0

Либија најавила војни удар на радикалне исламисте, око чијих база већ данима влада експлозивна атмосфера.
Озбиљни сукоби демонстраната и полиције у Карачију, пет мртвих и на десетине рањених. Награда за „главу“ Салмана Руждија порасла на 3,3 милиона долара.

Либијци упозорили Американце на све лошију безбедносну ситуацију три дана пред напад на амбасаду у Бенгазију, тврде лидери локалне бригаде.

Либијска влада се, како се чини, спрема за одлучни обрачун са радикалним исламистима из бригаде Ансар ал Шарија, која је, више готово да нема никакве дилеме, одговорна за напад на америчку амбасаду у Бенгазију и смрт амбасадор Криса Стивенса.

Председник либијског парламента, Мухамед ал Магариаф је потврдио да су Американци „пресрели комуникацију“ између исламиста из Бенгазија и лидера Ал Каиде Магреба из које се јасно види да је Ансар ал Шарија припремала напад на Американце, али и да је, током припрема, било подела унутар те групе.

„Ово је одлучујући тренутак за Либију. Конфронтација је неминовна“, рекао је Магариаф.

Триполи је, истовремено, затражио од Американаца да се не упуштају у осветничке акције, упозуравајући да би такав напад имао катастрофалан утицај на јавно мнење, што, суштински, представља објашњење због чега још нису употребљене америчке беспилотне летелице, упућене у Либији само зарад лова на исламисте.

 

Ипак, у претходних 48 часова, беспилотне летелице су у неколико наврата пролетале изнад Бенгазија.

Либијска полиција ухапсила је, до сада, педесетак особа који се доводе у везу са нападом на америчку амбасаду, али ће власти тешко успети да прикупе доказе за какав ваљан поступак, јер је истрага спроведена траљаво и тек пошто су безбројне медијске екипе практично уништиле место злочина.

 Око базе Ансар ал Шарије је напето већ неколико дана, јер у граду влада мишљење да је сукоб снага безбедности и исламиста неизбежан. За сваки случај, недало од обале усидрена су два америчка ратна брода спремна да на базу радикалних исламиста испале крстареће ракете „томахавк“.

Осим базе, борци Ансар ал Шарије држе и локалну болницу где се налазе двојица исламиста рањених у сукобима око амбасаде.

 

Хаос у Карачију, јавио се и Хезболах
Неколико стотина демонстраната пробило се кроз полицијске барикаде у Карачију и кренуло ка америчком конзулату пре него што је полиција почела да пуца, прво у ваздух, а касније, како се чини, и у месо, јер је током протеста пет особа је погинула, а на десетине је повређено.

Полиција је, такође, користила сузавац и водене топове, док су демонстранти снаге реда засипали каменицама и циглама. Демонстрације су одржане у још неколико пакистанских градова, али није било нереда.

 
Запад, ипак, највише брине чињеница да се, после неколико дана оклевања, у позиве на насиље одлучио и либански Хезболах, који се мудро држао по страни током досадашњих сукоба устаника и њиховог савезника Башара ал Асада у Сирији. Лидер Хезболаха, који гро новца добија од Ирана, шеик Хасан Насралах позвао је присталице на демонстрације.

И на крају, иранска фондација која већ годинама „мами“ потенцијалне убице наградом за главу аутора Сатански стихова, Салмана Руждија, подигла је улог, па ће човек који убије једног од највећих писаца данашњице, наместо досадашњих 2,8 добити читавих 3,3 милиона долара.

 

(РТС)