Прочитај ми чланак

ДОДИК: Ако бисмо отишли мало у прошлост испоставило би се да је Изетбеговић Србин

0

Ако већ Изетбеговић хоће ићи до краја, могли би отићи и неколико векова назад, па би се испоставило да је Бакир Изетбеговић Србин, па да му кажем 'твоји су преци били наши људи и немој бежати од тога.

dodik

Истакао је ово председник РС Милорад Додик рагујући на раније Изетбеговићево упозорење како би политичарима у РС било боље да престану са захтевима за враћање на „изворни Дејтон“ јер би у том случају Бошњаци могли затражити враћање БиХ на статус од 1991.

Он је појаснио да, када говори о надлежностима у БиХ и њиховом враћању, говори о формално-правним позицијама, а формално-правна позиција БиХ је Дејтонски споразум и његов Устав.

Председник Српске истиче да у том погледу говори о поштивању и опстанку међународног уговора највећег ауторитета – Дејтонског споразума, а не о повратку у прошлост како то бошњачки члан Предсједништва БиХ Бакир Изетбеговић чини говорећи да би Бошњаци могли тражити “повратак на 1991. годину и Устав Републике БиХ” уколико Додик настави са инсистирањем на враћању пренесених надлежности.

Он је напоменуо да само тражи поштивање међународног уговора и да се о тим стварима мора разговарати.

Председник Републике Српске Милорад Додик најавио је да ће приоритет којим ће се Република Српска бавити у наредном периоду бити доношење закона о Уставном суду БиХ, што је питање у вези са којим, као председник Републике, тражи окупљање свих Срба и српских политичких представника.

– Прва ствар коју ћемо урадити веома брзо након доношења годишњих одлука, попут буџета и осталог, јесте закон о Уставном суду БиХ. На том питању тражим окупљање свих Срба… Истовремено, наша политика у наредном времену ће бити критички однос према пренесеним надлежностима, чије ћемо враћање тражити Припремићемо све законе који ће то вратити у првобитно стање – поручио је председник Републике Српске Милорад Додик.

Он је додао да у БиХ не смеје да буде више никаквих одлучивања док се не одлучи о Уставном суду БиХ. Додик је додао да у том погледу од опозиције у Српској, као председник Републике, тражи да се понаша корисно за Републику Српску.

Додик је напоменуо да је Уставни суд једно декадентно место у којем се ради „под плаштом неке велике приче и намештених амбасадора“ који говоре како је то правично, а они у својој земљи не би трпили да „им дође странац и нешто намести“.

– Они /тиме/ говоре да смо ми сви овде будале – и Срби и Бошњаци и Хрвати. Ја нећу да живим у таквој држави – истакао је председник Српске.