Прочитај ми чланак

Само смо ми толико богати: Србија бацила стан на Менхетну од 20 милиона долара

0

Земље наследници СФРЈ, међу којима је и Србија, нису заинтересоване за луксузни шестособни стан на Менхетну, који ће зато бити продат.

Има се, може се.
Србија, као земља сукцесор бивше СФРЈ, није заинтересована за стан у Њујорку вредан чак 20 милиона долара, нити за објекат Мисије УН у том граду, па ће они ускоро бити и продати.

Реч је о двоетажном стану вредном 20 милиона долара, смештеном на броју 713 на Парк авенији. Апартман, који има шест спаваћих соба, четири купатила и два мања купатила, користиле су југословенске дипломате у САД. Међутим, ниједна од држава сукцесора бивше СФРЈ – које су 2001. закључиле Споразум о питањима сукцесије – на крају није била заинтересована за ову некретнину, речено је Куриру у Министарству спољних послова.

– Државе сукцесори су се сагласиле да приступе заједничкој продаји објеката за које ниједна од држава наследница бивше СФРЈ није показала интерес за преузимање: објекат Мисије при УН и резиденцијални стан у Њујорку, објекат бивше амбасаде и резиденције у Берну, објекат бивше амбасаде у Бону и Велингтону, као и земљиште у Бејруту. Средства добијена од продаје наведених непокретности биће распоређена међу државама сукцесорима, по квотама одређеним у Споразуму о сукцесији – наведено је у одговору МСП.

Иначе, поменути стан у срцу Менхетна Југославија је купила још 1975, а у њему је последњи боравио Дарко Силовић, последњи амбасадор при УН који је представљао Југославију. Било би природно да се у њега сада усели председавајући Генералне скупштине УН Вук Јеремић, али уместо тога држава њему плаћа изнајмљивање стана у Њујорку, и то 150.000 долара за годину дана!

 

Да зло буде веће, спор око стана Србија је водила са Словенијом, БиХ, Хрватском и Македонијом још од 1992. године, када је стан напуштен. Суд у Њујорку је 1995. године пресудио да је власништво над станом политичко питање, а не правно, и Србија је тада пристала да плаћа трошкове одржавања стана, које је месечно износило 12.300 долара.

Стан од 20 милиона долара нико није хтео Стан од 20 милиона долара нико није хтео.
Шефу дипломатије Ивану Мркићу не треба луксузан стан.

Србија добила имовину вредну 62,4 милиона $
Договором који је допуњен средином септембра, Хрватска је добила имовину вредну 17,3 милиона долара. Хрватима је припала дипломатска резиденција у Стокхолму, зграда у Ослу, два стана у Трсту, конзулат у Лисабону, резиденције у Мадриду, Бечу, Хелсинкију, Хагу и генерални конзулат у Торонту.

Србији је припала имовина вредна чак 62,4 милиона долара, у коју спада бивша резиденција СФРЈ у Паризу, чија је процењена вредност чак 11,4 милиона долара, зграда амбасаде у Риму, вредна 6,9 милиона долара…

Београду 39 одсто новца
Како су својевремено писали амерички медији, Србији би, према прорачуну, требало да припадне 39,5 одсто прихода од продаје стана на Парк авенији и на тај начин би се надокнадила два милиона долара која је држава уложила у одржавање стана.

 

(Курир)