Прочитај ми чланак

Траже беспоговорну осуду и едукацију о „геноциду“

0

Коначна верзија резолуције о Сребреници:Резолуција "позива све државе да у потпуности испоштују своје обавезе према Конвенцији о спречавању и кажњавању злочина геноцида"

У коначном предлогу резолуције, који је Радију Слободна Европа прослеђен из Меморијалног центра Поточари, одлука УН „да се 11. јул прогласи Међународним даном сећања на геноцид у Сребреници 1995. године, који ће се обележавати сваке године“.

РСЕ наводи да им је текст резолуције на енглеском језику достављен из Меморијалног центра Поточари.

УН, како се наводи у тексту, „без резерве осуђују свако негирање геноцида у Сребреници као историјског догађаја и позивају државе чланице да сачувају утврђене чињенице, укључујући и кроз своје образовне системе, развијањем одговарајућих програма, такође као знак сећања, како би се спречило порицање и искривљавање чињеница, те појаве геноцида у будућности“.

Даље се наводи да „УН безрезервно осуђују радње које величају осуђене за ратне злочине, злочине против човечности и геноцид испред међународних судова, укључујући и оне одговорне за геноцид у Сребреници“.

Такође се истиче важност окончања процеса проналажења и идентификације преосталих жртава геноцида у Сребреници и достојанствене сахране, те позива на наставак процесуирања оних починилаца геноцида у Сребреници који тек треба да се суоче са правдом.

Резолуција „позива све државе да у потпуности испоштују своје обавезе према Конвенцији о спречавању и кажњавању злочина геноцида, како је примењиво, и међународном обичајном праву о спречавању и кажњавању геноцида уз дужно поштовање релевантних одлука Међународног суда правде“.

Од генералног секретара УН се тражи да „успостави информативни програм под називом „Геноцид у Сребреници и Уједињене нације“, почевши од својих активности и припрема за 30. годишњицу 2025. године, и даље тражи од генералног секретара да „скрене пажњу свим државама на чланове ове резолуције, организације система Уједињених нација и организације цивилног друштва на дужно поштовање“.

Такође, резолуција „позива све државе чланице, организације система Уједињених нација, друге међународне и регионалне организације и цивилно друштво, укључујући невладине организације, академске институције и друге релевантне учеснике да обележавају Међународни дан, укључујући посебна обележавања и активности у знак сећања и почаст жртвама геноцида 1995. године у Сребреници, као и одговарајућу едукацију и активности подизања свести јавности“.

Протеклих дана у седишту Уједињених нација у Њујорку одржане су неформалне консултације о нацрту резолуције којом се 11. јул проглашава Међународним даном сећања на геноцид у Сребреници.

Како је раније објављено на званичном сајту УН, консултације о нацрту под називом „Међународни дан сећања на геноцид у Сребреници 1995.“ сазвали су сталне мисије Немачке и Руанде, заједно са мисијама Албаније, Босне и Херцеговине, Чилеа, Финске, Француске, Ирске, Италије, Јордана, Холандије, Лихтенштајна, Малезије, Новог Зеланда, Словеније, Турске и Сједињених Држава.

Претходно је 30. априла Савет безбедности УН одржао седницу о Босни и Херцеговини на захтев Русије, на којој је као разлог за дискусију истакнуто нарушавање безбедносне ситуације и ризици од подривања Дејтонског мировног споразума. Русија је затражила седницу након писма српског члана Председништва БиХ Жељке Цвијановић које је упутила Савету безбедности УН.