Прочитај ми чланак

Преминуо песник Слободан Ракитић

0

У Београду је данас у 72. години преминуо познати српски песник Слободан Ракитић, председник Српске књижевне задруге (СКЗ) и некадашњи председник Удружења књижевника Србије (УКС).

Како су саопштили СКЗ и УКС, Ракитић је преминуо после кратке и тешке болести.

У биографији се наводи да је Ракитић рођен 30. септембра 1940. године у Власову, крај Рашке, где је завршио основну школу, а гимназију у Новом Пазару.

Од 1960. живео је у Београду. Једно време студирао је на Медицинском факултету у Београду, али је дипломирао на Филолошком факултету у Београду, на групи за југословенску и општу књижевност.

Уређивао је књижевне часописе Савременик, Рашка и Књижевна реч. Од 1973. до 2007. радио је у Задужбини Илије М. Коларца, као уредник катедре за књижевност и језик.

У време једнопартијског система у Југославији Слободан Ракитић је као књижевник био ангажован у борби за поштовање и заштиту људских и грађанских права и слобода, између осталог и у оквиру Одбора за заштиту мисли и слободе изражавања (1985-1989).

Био је председник Удружења књижевника Србије од 1994. до 2004. године. Од 26. априла 2005. године је председник Српске књижевне задруге.

У првом вишестраначком сазиву српског парламента, Ракитић је био председник тада највеће посланичке групе демократске опозиције – посланичке групе Српског покрета обнове (1991-1992).

Потом је изабран за посланика у Скупштини СРЈ, где је био председник посланичке групе Демократског покрета Србије (ДЕПОС), 1993 -1994.

На оснивачкој скупштини Саборне народне странке, 1995. године, Слободан Ракитић је изабран за председника.

Свети архијерејски Синод Српске православне цркве одликовао је Ракитића Орденом Светог Саве ИИ степена 2010. године.

Књига песама „Тапије у пламену“ награђена је Октобарском наградом Београда за 1990. и наградом „Раде Драинац““ за 1991. годину. Ракитић је 1998. године добио награду „Златни беочуг“ за трајни допринос култури Београда.

Добитник је многобројних књижевних награда, а његова дела преведена су на више страних језика.

 

(Танјуг)