Прочитај ми чланак

Брзо хапсе, а споро оптужују

0

Miroslav-Miskovic(Вести)

Нови талас хапшења који је у оквиру борбе против криминала и корупције најавио први потпредседник Владе Србије Александар Вучић резултирао је јуче притварањем више особа због малверзација у предузећу Југоремедија и смедеревској железари.

Вучић је, осим новог ударца криминалу у наредним данима и недељама, обећао и резултате те борбе, напоменувши да постоји отпор и кампања „оних који желе да врате стари коруптивни систем“.

Он каже да су неки од случајева 24 спорне приватизације већ решени и тврди да ће ускоро почети и судско процесуирање и да очекује убрзање у читавом том процесу.

Где год станеш, аферу посади

Месецима се најављује решење за криминал у фармацеутској компанији Галеника, па у басену Колубара. Министарка енергетике Зорана Михајловић је најавила стоп криминалу у тој области, што се до данас то није десило. Не зна се ни шта је са афером Азотара и незаконитом купопродајом пшенице коју су медији повезивали са директором Србијагаса Душаном Бајатовићем. Бизнисмен Милан Беко је био на саслушању због приватизације Луке Београд, а помиње се и због Ц маркета. Дуго се обећава и разоткривање случаја Развојне банке Војводине.

 

На делу се, међутим, показује да ниједна од покренутих афера није добила судски епилог. Први потпредседник Владе Србије је по преузимању функције ударио прво на криминал у Агробанци, а потом су уследила хапшења која су у притвор одвела и неке бивше министре.

Малверзације са ђубривом иза решетака су одвеле бившег министра пољопривреде Сашу Драгина и бизнисмена Звонимира Никезића, а због махинација у путарским предузећима пола године ће седети у затвору бизнисмен Мирослав Мишковић, његов син Марко и њихов партнер Мило Ђурашковић.

У затвору су актери присвајања 327 хектара земљишта, па екипа из ТВ Дуга која је обмањивала народ квизовима, а последњих дана је у заборав пао и нарко бос Дарко Шарић и обећање да ће завршити иза решетака.

Бившег министра Оливера Дулића, првог из Цветковићеве владе који се нашао на тапету истражних органа због афере оптички каблови, више нико и не помиње. Неки ухапшени због корупције, попут бившег потпредседника Владе Јожефа Касе, после тромесечног притвора су осванули на слободи.

Разлог у приличном раскораку између хапшења и процесуирања, криминолог Добривоје Радовановић види у слабости система у Србији.

– Показује се да људе прво хапсе, па онда следи истрага, па тек суђење, уместо да прво све малверзације и корупције буду доказане, па предате тужиоцу и да после хапшења уследи излазак пред суд – објашњава Радовановић како у Србији институционални поступак према осумњиченима иде обрнутим редом.

Због рада „наопачке“ дешава се, истиче Радовановић, да прикупљени докази буду лоши и слаби, па особе које су због малверзација биле у притвору месецима на крају заврше на слободи.

Кнежевић као пример

О селективној правди најмање права имају да говоре они који су продужавали трајање притвора када им је било потребно – казао је Вучић. Он је навео пример министра пољопривреде Зорана Кнежевића који је у време бивше власти 13 месеци провео у притвору, а на крају је правоснажно ослобођен.

 

Неки политичари тврде да се води селективна борба, а вицепремијер негира.

– Баш ме брига, држава ће да гони криминалце, оне који су пљачкали, наш посао је тај да урадимо нешто за грађане Србије – рекао је Вучић.

Бивши кооминистар полиције у Влади Србије, адвокат Божо Прелевић сматра да као што опозиција нема доказ за тврдње да се селективно хапси, тако је ни власт нема за причу да је борба против криминала неселективна.

– То најбоље знају у полицији, јер они имају информације да ли су неке истраге стопиране, а друге исфорсиране – каже Прелевић и додаје да битка против криминала сада не делује ништа више селективно него у време бивших власти.