Прочитај ми чланак

Тужили ЕПС због угрожавања здравља грађана

0

Регулаторни институт за обновљиву енергију (РЕРИ) данас је у Вишем суду у Београду поднео тужбу против Електропривреде Србије због угрожавања здравља грађана Србије, саопштио је данас председник Управног одбора РЕРИ адвокат Јован Рајић.

Рајић је образложио на основу чега је поднета тужба.

“Основ за тужбу су извештаји који несумњиво показују да је током 2018. и 2019. године дошло до прекорачења максимално дозвољених количина сумпор-диоксида из термоелектрана којима управља ЕПС, и то шестоструко. То је довело до озбиљних последица по здравље грађана Србије, а и шире, ван граница Србије”, рекао је адвокат у укуључењу уживо путем Фејсбука.

Објаснио је да овом тужбом РЕРИ хоће да спречи даље кршење, како домаћих, тако и међународно прихваћених обавеза које је држава преузела, тј. “да спречи даље тровање и уништавање здравља грађана”.

“Од суда очекујемо да у периоду од 2021. и 2027. године, до када важи Национални план за смањење емисија (НЕРП) наложи ЕПС-у да поштује максимално дозвољене емисије из својих постројења. Сматрамо да ће се тако значајно допринети очувању здравља грађана”, навео је.

РЕРИ тужбу базира на два експертска мишљења, од којих је једно мишљење пулмолога Драгане Јовановић

“Јовановић је у свом налазу несумњиво утврдила утицај сумпор-диоксида, нарочито у овим повишеним количинама које емитује ЕПС, на здравље људи, на повећање кардиоваскуларних обољења, малигнитета”, објаснио је и додао да је др Јовановић испитивала краткорочни, средњорочни и дугорочни утицај загађујућих материја на здравље људи.

Други део је, како је напоменуо, техничке природе и односи се на испитивања која су радили стручњаци из Немачке, а која указују на алтернативна решења уз помоћ којих би ЕПС могао да загађујуће материје доведе у дозвољене границе.

Драгана Јовановић, пулмолог и професорка Медицинског факултета, упозорила је раније за Нова.рс да када је одрасла особа дужи период изложена поменутним загађењима ваздуха и удисању честица загађења, постоји много већи ризик респираторних инфекција, чешћа су запаљења плућа, а чак и код особа које немају алергије може доћи до алергијских реакција и спазма.

“Изложеност загађењу доводи до погоршања свих хроничних болести: пре свега астме и хроничног бронхитиса, а већи је и ризик од од развоја карцинома плућа”, рекла је Јовановић.

Термоелектране “Никола Тесла” нашле су се прошле године на деветом месту на листи највећих загађивача сумпор-диоксидом на свету, док се Србија свеукупно нашла на 18. месту, показали су извештај Центра за истраживање енергије и чистог ваздуха (ЦРЕА) и организације “Гринпис”.

ЕПС-ови извештаји о стању животне средине показују да су термогенергетска посторојења овог поредузећа у току 2018. године емитовала укупно око 355.000 тона сумпор-диоксида, док су у току 2019. емитовала приближно 327.000 тона овог гаса.

Иако је у питању смањење за око 28.000 тона, емисија овог штетног гаса је и даље шестоструко већа него што је то прописано Националним планом за смањење емисија (НЕРП), по ком је за протеклу годину укупна дозвољена емисија сумпор-диоксида из енергетских постројења износила највише 54.600 тона.

Максималне годишње емисије гасова из енергетских постројења прописује Национални план за смањење емисија (НЕРП), који је тек у јануару 2020. усвојен на седници Владе, иако је његова примена требало да почне још од првог јануара 2018. године и да буде на снази до краја 2027.

Сврха НЕРП-а је да помогне старим постројењима да почну да раде у складу са прописима Европске уније, са којима је Србија преузела обавезу да се усклади.