Прочитај ми чланак

Србија планира да легализује геј бракове

0

istopolni-brakovi(Блиц)
Модел закона о регистрованим истополним заједницама биће представљен на јавној расправи 4. јуна, а за партнере који живе у вишегодишњој заједници предвиђа наслеђивање стана, пензије, социјалне помоћи…

У Србији се припрема терен како би се партнерима истог пола, који живе заједно, омогућило да правно регулишу однос. Међу параграфима засад нема питања око усвајања и васпитања деце, пишу „Вечерње новости“.

Модел закона би истополним партнерима који живе у вишегодишњој заједници омогућио да наслеђују некретнине, да у случају смрти уживају пензију или неку социјалну помоћ дотадашњег партнера, да могу једни друге да посећују у болници као чланови најуже породице. Услов за то биће увођење у јединствени регистар, који би водили матичари.

Овај модел припремио је Центар за унапређење правних студија, а канцеларија за људска и мањинска права позвала је на јавну расправу и представнике Министарстава правде, рада, запошљавања и социјалне политике, као и ЛГБТ организације. Аутори наводе да „закон није увертира ка изједначавању бракова“.

Предложеним прописом само поштују одредбе других закона који забрањују било какву врсту дискриминације

Противници тврде да ће пажљиво пратити да се међу одредбама нешто не „провуче“.

– Ово су само могућа законска решења, чији је циљ да се правно регулише статус људи истог пола који живе у заједници. Видећемо хоће ли одредбе моћи да се „уграде“ у постојећи закон или ће се донети посебан, па смо зато и позвали људе из министарстава. У сваком случају, нема препрека да се оваква решења донесу, јер не потиру оно што пише у Уставу – да је брак између мушкарца и жене. – каже Сузана Пауновић, директор Канцеларије за људска права.

И Саша Гајин из Центра за унапређење правних студија тврди да се предложеним прописом само поштују одредбе других закона који забрањују било какву врсту дискриминације:

– На пример, незаспосленом партнеру било би омогућено да преко другог који је у радном односу добије здравствену књижицу. Суштина је да се правно регулишу односи два лица. А док је Устав овакав, бракови се не могу изједначити – каже Гајин.