Прочитај ми чланак

Одштета за притвор 145 милиона динара!

0

dru-odsteta_620x0

Угљеши Гргуру из Новог Сада досуђена рекордна накнада материјалне и нематеријалне штете због неоснованог притвора. Власник детективске агенције „Гвозден“ ухапшен 2008. са градоначелником Зрењанина Гораном Кнежевићем.

НОВОСАЂАНИНУ Угљеши Гргуру, власнику детективске агенције „Гвозден“, по пресуди Вишег суда, држава Србија на име одштете због неоснованог притвора и причињене материјалне штете, мора да исплати обештећење у рекордном износу од 145 милиона динара. Када се овој суми додају и припадајуће камате, Гргур би требало да инкасира више од 200 милиона динара.

Образлажући пресуду, судија Ксенија Рончевић је рекла да је Гргуру досуђено 948.000 динара на основу захтева за нематеријалну штету, док је она, материјална, призната у износу од око 144 милиона динара.

– Пресуда је донета на основу затеченог стања у списима предмета и налаза вештака – казала је судија. – Одштетни захтев је у највећем делу прихваћен, док, када је реч о нематеријалној, суд проценио и досудио суму коју сматра одговарајућом у односу на време које је тужилац провео у притвору.

Гргур је, подсећамо, октобра 2008. године заједно са Гораном Кнежевићем, тадашњим градоначелником Зрењанина, и још петнаестак особа био ухапшен у афери у јавности познатој као „Грађевинска мафија“. Гргур је у притвору провео скоро годину дана, а после пет година у Специјалном суду је правоснажно ослобођен свих оптужби, као и остали оптужени.

ДЕО У ХУМАНИТАРНЕ СВРХЕ

Од досуђене одштете, Гргур ће део уплатити у хуманитарне сврхе. Одштету ће, како каже, нажалост, платити грађани Србије – више би, додаје, волео да је могао да је наплати од оних који су „наместили“ хапшење.

У децембру 2014. Гргур је пресавио табак и тужио државу, захтевајући на име материјалне и нематеријалне штете око 190 милиона динара. Истичући да је задовољан пресудом, Гргур каже да је суд препознао штету коју је претрпео због хапшења и притвора, јер по изласку није могао да се врати пословима своје агенције, зато што се поступак водио још неколико година пред Специјалним судом.

– Од када сам ухапшен, тврдио сам да је све намештено због тадашњег политичког сукоба Бојана Пајтића и Горана Кнежевића – наводи Гргур, додајући да је без адвоката, бранећи се сам, успео да докаже да не постоје дела за која су били оптужени. – Рачуни моје фирме су по налогу суда блокирани све до правоснажно ослобађајуће пресуде, а после тога фирма је угашена, опет по налогу суда јер је рачун годинама био у блокади.

ТУЖИО БОЈАНА ПАЈТИЋА

Гргур је кривичну пријаву поднео и против лидера ДС Бојана Пајтића и против тројице полицајаца који су га хапсили, како би, како каже, доказао политичку позадину афере због које је пре осам година ухапшен.

– Тужилаштво је прихватило ту кривичну пријаву и надам се да ће поступак бити покренут – казао је Гргур.

 

Вечерње Новости