Прочитај ми чланак

„Држава прекршила Устав, пресуде суда преко Скајпа су незаконите“

0

"У петак је на нагрубљи могући начин прекшен Устав Републике Србије, када је на казну затвора од три године осуђен 38-годишњи мушкарац, на првом суђењу које је путем видео-линка одржано у Димитровграду, због кршења самоизолације", каже за Директно.рс адвокат Владимир Тодорић. Он тврди да су суђења преко Скајпа незаконита и да је власт овим суђењем, како каже, "пробила лед".

– У нашем законодавству не постоји могућност да се окривљени саслушава, односно да се одбрана износи путем видео-линка. Таква могућност постоји само за заштићене сведоке и за саслушања сведока, уколико због неког разлога не могу да приступе на главни претрес. Дакле, не постоји нити једна законска могућност да се окривљени, односно оптужени саслушава преко видео-линка, као што су сада почели судови да раде, у последња 24 часа, где су осуђена лица на максималне затворске казне – објашњава Тодорић и додаје да је у питању опасно кршење Устава и закона, које се дешава на основу обичног дописа Министарства правде судовима.

FOTO: pexels.com

– Тиме се крши подела власти, јер се дозвољава да обичан допис буде правни основ за судове, да крше Законик о кривичном поступку, а наравно и Устав Републике Србије. Такође се крши начело непосредности и начело контрадикторности у поступку. Овим се на мала врата прави преки суд у нашем законодавству, а са циљем да се утера страх грађанима Србије. Али, изгледа да се пре највише утерао страх судијама из унутрашњости, или су у питању судије које хоће да се „истакну“ по утеривању страха грађанима, па да што пре заврше у неком суду у Београду.

Тодорић каже, да је власт у Србији у време ванредне ситуације спровела по свим основима незаконито суђење, те да пресуде морају бити поништене од стране Виших судова.

– Поставља се питање, зашто се тим окривљенима суди преко Скајпа? Ако су они болесни, ако су оболели, онда им се не може судити, јер нису у стању да износе одбрану, нити да буду саслушани. Ако су заражени, онда не могу такође да буду у притвору, јер ће заразити све друге тамо. А ако нису болесни, и немају симптоме, и нису заражени, зашто се онда саслушавају преко Скајпа, зашто не могу да приступе на претрес?

Тодорић објашњава да је све урађено са једним циљем – да се застраше грађани.

– Ово је са циљем да ми сви то видимо преко телевизије, и да грађани преко те вести и оних слика на сајму, буду уплашени. А то, наравно, отвара простор за обрачун на локалу са свима онима који су трн у оку одређеним локалним моћницима. Ствара се простор да обични државни секретари и помоћници из Минстарства правде наређују судијама како да пресуде. Следеће што можемо да видимо је да добију допис да стрељају те људе. Јер се, очигледно, у време ванредног стања све може радити.

Саговорник Директно.рс још једном је подвукао да за овакав вид суђења не постоји законска могућност, као и да на овај начин може да се саслуша само заштићени сведок, и да му се замагли лице.

– Као у Хагу, тако и код нас постоји та могућност, али не важи за окривљене. Они су данас пробили лед са овим суђењима преко Скајпа, и сутра то могу да ураде у сваком другом поступку. Наћи ће браниоце по служебној дужности, што и раде, који су њихови, који раде само да би добили обезбеђени законски хонорар, и којима није ни на крај памети да се заузму за интересе оптуженог.

Он је нагласио да је потребна хитна реакција Високог савета судства.

– Хитно мора да реагује Високи савет судства, и адвокатска комора Србије, и да кажу да судови ово не смеју да спроводе – закључио је Тодорић.

Подсетимо, Првостепени суд утврдио је да је осумњичени мушкарац крив и осудио га на максимално прописану казну од три године за кривично дело непоступање по здравственим прописима у време епидемије, на коју он има права жалбе. Он се оглушио о меру који му је преписала санитарна инспекција када је слетео на нишки аеродром „Константин Велики“.

Окривљени није присуствовао лично претресу у Основном суду у Димитровграду, већ је путем Скајпа дао исказ и пратио ток суђења, а судија, тужилац и бранилац окривљеног који му је додељен по службеној дужности, били су у судници у Димитровграду.