Прочитај ми чланак

ВЛАСНИЦИ И ПУШАЧИ БЕСНИ: Без дима нема ни кафане

0

duvanski-dim

Пушачи и угоститељи огорчени најавом укидања пушења у угоститељским објектима. Закон у припреми, власници ресторана очекују велики пад промета

Без дима нема ни кафане – каже старији господин за столом легендарног „Херцег Новог“, док испија јутарњу кафу и листа дневну штампу. Испод густих бркова му штрчи цигарета, док гунђа на вест о закону који ће потпуно укинути пушење у кафанама. Још је у припреми, али пушачка инквизиција само што није.

„Овде човек дође баш да побегне од свега, јер га нико не дира и не смара. Да на миру попије кафицу, или чашицу. И запали… Па, жена ме већ истерала, забранила ми цигарете у стану због унучића! Кад и овде поставе онај прецртани точак, коначно и ја напуштам свој сто. Мада, већи је проблем када ће плата да легне, и када ће сав овај гладни намрштени свет да се насмеје, него да ли ће да забрањују цигарете. То нам је стварно најмањи проблем“.

Вест да се припрема нови закон, знатно строжи од постојећег, пушачи и угоститељи дочекали су разочарано и бесно. Једни, јер ће промет у локалима вероватно знатно опасти, а други јер им се одузима право да уживају у свом пороку. Као и у земљама Европске уније, којој тежимо, и код нас ће пушење на јавним и радним местима морати да буде укинуто!

„Забрана пушења у кафићима ограничавање је личне слободе и избора“, каже Слађана Сталетовић, која се баш „нашла“ са две пријатељице у „Зори“ на кафи. – Непушач сам већ неколико година, али се углавном дружим са пушачима. Треба оставити право избора свакоме, а не може мени никакав творац закона да мисли боље од мене саме. По истој логици, требало би забранити и киоске брзе хране, јер и она је нездрава.

Онима који већ покушавају или само желе да оставе цигарете, закон ће вероватно помоћи да брже пресеку. На омотима кутија дувана стајаће не само натписи да је пушење штетно по здравље, да убија, већ и језиве слике рака плућа, или сличне фотографије које дочаравају последице пушења. Ефекат би требало да буде још мањи број пушача, а досадшњим превентивним мерама, већ је број пушача опао за око 40 одсто. Забрана пушења на јавним местима, кажу у Комисији за превенцију употребе дувана, требало је још раније да крене, али је дуванска индустрија била много јака.

Ћебад за пушаче

„У Словенији, где већ увелико важи забрана пушења у кафићима, сви пушачи стоје испред врата, а локал је празан“, каже студенткиња Катарина. – Пепељаре су дуж улице испред клубова, постављени су калорифери у баштама и гостима се дели ћебад. Другарица ми је рекла да у дискотекама у Македонији постоје „капсуле“ за пушаче.

Међутим, много су више револтирани пушачи којих се не тиче статистика о 700.000 људи које сваке године „убију“ цигарете.

„Не видим разлог зашто би некоме сметало да се направе одвојени делове за пушаче и ове друге. Ја у том случају више нећу ни да излазим по кафићима, нити по клубовима. Уосталом, по слободи да се пуши у локалима, били смо познати и интересантни за туристе. Наш ноћни живот, клубови, Скадарлија, сплавови, многи странци су радо посећивали између осталог и због слободе да се несметано ужива у музици, алкохолу, али и дувану“, каже Бојана Боснић, гост у кафићу у Косовској улици.

Дуван, цигарете, кажу пушачи, „иде“ уз пиво, нарочито уз кофеинске напитке, а „паше“ и уз коктеле и жестоко. Новим решењем које је преложило Министарство финансија нису задовољни ни гости старих градских кафана и ресторана, а ни млади који радије бирају клубове. За посао и преживљавање, познавајући менталитет наших гостију, забринути су готово сви власници.

„У првој години када се донесе закон промет ће вероватно драстично да падне, јер су нам барем 90 одсто гостију пушачи“, каже Александар Ћурчић, конобар у кафићу „Ред“ у Скадарлији.

У кафани „Два бела голуба“ нови закон сматрају за катастрофу.

„Не знам како ћу уопште успети да сталним гостима забраним пушење“, каже Сенка Крушка, менаџерка ове кафане. – Могу само да очекујем свађу и инциденте. Наш је народ посебна сорта. Нарочито Скадарлија и локали овде не иду без дувана. Сумњам да ће овакав закон да заживи код нас. Или ће све кафане да се позатварају.

(Б92)