Прочитај ми чланак

Авио-саобраћај у Србији креће 18. маја, свет размишља о ОТВАРАЊУ ГРАНИЦА…

0

Многе државе, поготову оне које живе од туризма, најавиле су обавезна тестирања свих који желе да пређу њихову границу

ЈОШ се не назире крај пандемије корона вируса, али државе широм света труде се да врате живот у нову нормалу. Међутим , оно што је извесно је да нас чекају нова правила за путовања, за излазак и улазак у друге земље.

Ilustracija: Deposit photos/Tzido

Многе државе, поготову оне које живе од туризма, најавиле су обавезна тестирања свих који желе да пређу њихову границу. Србија је једна од земаља која ће наредних дана да отвори граничне прелазе, који су 20. марта потпуно затворени за путнички друмски, речни и железнички саобраћај.

Међународни гранични прелаз на аеродрому “Никола Тесла” затворен јер 19. марта у подне и обустављени су и сви комерцијални међународни летови. Београдски аеродром био је све време отворен само за хуманитарне летове и карго саобраћај, а ваздушни простор Србије остао је отворен за све прелете. Како је забрана комерцијалих летова скраћена до 17. маја, већ од наредног дана, 18. маја, авио-саобраћај у Србији може да крене.

Још увек није познато које ће се мере спроводити у авио-саобраћају. Предлога има много, али су се већ многе светске компаније побуниле против њих. Мере које се најчешће помињу су: долазак путника на аеродроме и четири сата пре лета,мерење температуре сваког путника пре уласка у авион и примена мера социјалног дистанцирања у самом авиону, тако што ће бити смањен капацитет за седишта у средини.

Свим грађанима се мери телесна температура. Након тога се ради обавезан брис свима којима је температура повишена, док се осталима не ради тестирање. Међутим, и они без температуре упућују се у самоизолацију. Овим мерама ускоро ће засигурно бити придодате још неке, а највише се помињу тестови на корона вирус, које би путници урадили у земљама из којих долазе.

Зорана Михајловић, министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, указала је да ће се у путничком авио-саобраћају водити рачуна о мерама безбедности, у складу са препорукама лекара. Што се тиче мера безбедности у авио-саобраћају, сви који буду желели да путују мораће да имају негативан тест на корону који није старији од 72 сата, а када слете ићи ће у изолацију – рекла је министарка.

Бечки аеродром Швехат од понедељка нуди ПЦР тест, односно тест на корона вирус, и то не само путницима, већ свима који су заинтересовани. Тест кошта 190 евра, а резултати се добијају за 2-3 сата. У случају да су резултати негативни, приликом уласка у Аустрију путницима неће бити потребан 14-одневни карантин. Сваки позитивни резултат се пријављује надлежним властима, које предузимају одговарајуће кораке у даљем опхођењу према инфицираном.

Особе које путују из Беча, а тестирају се пре лета, овим тестирањем добијају потврду којом могу доказати у земљи слетања да су негативни на корона вирус. У Хрватској се тренутно расправља о процедури при уласку у ту земљу, када се, наравно, отворе границе. Оно што се сигурно зна је да ће туристи морати да имају потврду да су били негативни на тесту за корона вирус и само помоћу такве потврде моћи ће да уђу у Хрватску.

– Док се све земље не ослободе вируса, ПЦР тест ће се радити у земљи из које људи полазе и тест не сме бити старији од 24 сата. То је осигурање да би дан до два особа могла бити негативна. То је високопоуздан тест, али пошто нема 100%-тног теста, свакако да и ту треба опрез ако се долази из подручја где има заразе – изјавила је проф. др. сц. Алемка Маркотић, директорка Клинике за инфективне болести “Др. Фран Михаљевић” за ХРТ.

– Не знам тачно о каквим се ту машинама и процедурама ради, али сигурно је да са неког противепидемијског аспекта и те како има смисла – рекла је проф. др Дарија Кисић Тепавчевић.

Доктор Предраг Кон, члан Кризног штаба за борбу против ковида 19, наглашава да путнике свакако чека компликована процедура.

– То је озбиљан посао, не можете ви некога да зауставите на граници… Или мора да дође са готовим тестом, морамо да се договоримо с којим тестом, а морамо да видимо и шта ће други да раде, јер су то међународни прописи, постоји међународни здравствени правилник. Ми као земља имамо на то право – рекао је Кон.

Наравно, отварање граница пред летњу сезону не значи само тестирање пре одласка у одређену страну земљу, већ и тестирање приликом повратка у своју. Многи Срби маштају о грчким плажама, а Грци су већ најавили да ће тестирати људе при уласку у земљу.

– А да ли ми треба да тестирамо људе кад се враћају?! Па вероватно да треба – рекао је епидемиолог Бранислав Тиодоровић.

Ипак, до отварања граничних прелаза и правог протока путника има још времена, јер корона вирус је и даље ту, а као што је више пута наглашено – границе ће бити отворене тек када струка буде прогласила победу над ковидом!