Српски посланици блиски Александру Вучићу ставили су потписе на заклетве, што су одбили да учине у сали Скупштине, где су могли да буду снимљени камерама. На копијама докумената које је објавила КОХА, они су изразили обавезу и за заштиту суверенитета Косова. А њихове албанске колеге направиле су бројне грешке у писању имена и презимена. Међу посланицима који се нису придржавали правила граматике налази се и једини академик у Скупштини.
Објављене су заклетве које свих девет нових посланика Српске листе као нису хтели да потпишу у сали Скупштине док су их снимале камере.
Својим потписом испод текста написаног на српском језику, они су се изјаснили као посланици Републике Косово и обавезали се да ће радити „у интересу државе Косово“ и очувања њеног суверенитета и територијалног интегритета.
„Ја, посланик Скупштине Републике Косово, заклињем се да ћу часно и посвећено обављати своју дужност и достојанствено представљати народ, радити у интересу Косова и свих његових грађана, залагати се за заштиту и поштовање уставности и законитости, за очување суверенитета, територијалне целовитости и институционалног интегритета Косова, за гарантовање слобода и права човека, у складу са законима земље. Заклињем се!“, наводи се у тексту заклетве на српском језику коју су потписали и посланици Српске листе, објавила је КОХА.
Четворо посланика ове партије написало је своја имена на заклетви ћирилицом.
A evo i potpisa poslanika naprednjačke Srpske liste koji u Prištini brane ustavni poredak Republike Srbije.
Izvor: Koha Ditore pic.twitter.com/qWhN1JHYBr
— Željko Veljković (@novinarupenziji) May 4, 2025
Једна од посланица ове странке која има чврсте везе са Србијом погрешила је датум. Љиљана Стевановић написала је број 5 уместо 4, да означи месец.
Грешке различите природе правиле су и њене албанске колеге у три поља која су морале ручно да попуне, пренео је Коссев.
На заклетви је од посланика затражено да напишу само своје име и презиме, ставе потпис и упишу датум заклетве.
Многи посланици нису се држали граматичких правила када су користили велика штампана слова.
Једини академик у Скупштини, Кујтим Шала, који је специјализован за модерну књижевност, књижевну теорију, књижевне форме и естетику, ставио је тачке изнад два велика штампана слова: И и Ј.
Исту грешку направило је и око 20 других посланика, међу њима и вршиоци дужности министара: Фатон Пеци, Ејуп Маћедонци, Ељберт Краснићи и Љиза Гаши.
Име министарке која је четири године водила Министарство образовања, Арбрије Нагавци, тешко је читљиво.
А вршилац дужности министра финансија, Хекуран Мурати, био је штедљив чак и у тексту заклетве. Он је међу посланицима који су користили најмањи фонт.
Неки посланици започели су презиме малим словима, неки су користили велика слова у средини речи, а други су изоставили поједина слова. Неки су чак погрешили и датуме.
Најпажљивији су били лидери политичких партија. Њихове заклетве су биле без грешака, а неки, попут Рамуша Харадинаја, показали су вештине у стилизацији.
Посланици су положили заклетву 19. априла, у трећем покушају да се конституише нови сазив. Конститутивна седница још увек није завршена, иако је до сада одржано 10 наставака.
Прелиставање: Вучић прекршио дипломатски протокол – избацили га из Америке!?https://t.co/7vOzb95HiE
— СРБИН инфо (@srbininfo) May 3, 2025