Прочитај ми чланак

Путин на Црвеном тргу дао знак за старт штафете са олимпијским пламеном

0

sochi_putin_text

 

(Глас Русије)
 

Председник Руске Федерације Владимир Путин – на свечаности на московском Црвеном тргу – дао је знак за старт штафете олимпијског пламена који ће, на путу кроз РФ дугом 65.000 километара, пронети 14.000 спортиста.

Пут бакље

14 хиљада носилаца буктиња ће носити бакљу у току 123 дана. Све ћемо учинити да би штафета била одржана на највишем нивоу.
Предолимпијски маратон ће проћи кроз 3 хиљаде насеља у свим субјектима земље, којих има 83. Поред носилаца бакље, током читавог пута ће радити више од 30 хиљада добровољаца.
У градове и села ће се ватра уносити трком, возом, авионом, као и руском тројком, псећим запрегама, снегоходима, ледоломцем, а чак и балоном.
Буктиња са олимпијском ватром ће посетити не само Северни пол.

Званични почетак штафете Олимпијске бакље прогласио је председник земље Владимир Путин изјавивши:

Олимпијада у Сочију је постала наша заједничка ствар, заједничка машта, која је постаја јава. Уверен сам, Олимпијска бакља, чији је прототип перо чаробне Жар-птице, донеће радост и успех милионима становника наше Русије. Нека је са срећом, ка 22. Олимпијским играма. Нека је са срећом, Олимпијска бакљо! До сусрета у Сочију!

Путин је до савремено дизајниране бакље са пламеном за Зимску олимпијаду Сочи-2014 – која је на Црвени трг са аеродрома Внуково стигла у пратњи колоне бајкера „Ноћни вукови” – дошао кроз Спаска врата Кремља.

Церемонији на Црвеном тргу присуствовали су – поред више хиљада других учесника – председник организационог комитета Олимпијаде Дмитриј Чернишенко, непосредни руководилац припрема Дмитриј Козак, председник Олимпијског комитета Русије Александар Жуков, кнез Монака Албер II и шестострука олимпијска победница Лидија Скобљикова.

Данас је олимпијска бакља пронета по Кремљу, а сутра ће официјелно кренути на свој 126-дневни пут по Русији.

Први носилац ће бити петократна олимпијска шампионка Анастасија Давидова.

Олимпијски пламен у Сочи ће стићи 7. фебруара 2014, а у Херином храму у Олимпији био је упаљен 29. септембра.

Први олимпијски пламен у наше време запалио је 1928. радник Амстердамске електрокомпаније. Прва жена која је то урадила била је 1968. мексиичка тркачица Кета Басилио.