Прочитај ми чланак

Си Ен Ен: Зашто је ова балканска земља једина муслиманска држава која обожава Америку?

0

САД – „У данашње време, када исламски терористи убијају хришћане у Бриселу и Паризу, разносе бомбама мајке и децу које славе Ускрс у Пакистану, када амерички председнички кандидати позивају да се муслиманима забрани улазак у САД, постоји једно место које пружа наду.“ Овако почиње текст америчког Си Ен Ен-а о – Албанији.

Американци пишу о Албанији као „одличном показатељху да у већински муслиманској земљи ислам и хришћанство могу да се слажу и живе заједно“. Уз то, пише и да је Албанија једна од „највећих проамеричких земаља на свету“.

Новинарка Си Ен Ен-а пише да, када прошетате улицом Тиране, и питате неког шта мисли о САД, добићете само речи хвале, дивљења и поштовања.

Ипак, цео текст не чини само хваљење Албаније, него и критика на рачун Доналда Трампа. Си Ен Ен пише о реакцијама Албанаца на спомен контроверзног републиканца, који не крије своје антимуслиманске ставове.

„Људи одмахују главом, неки се и смеју. Углавном, реакције су негативне“, пише ЦНН, и преноси мишљење Ауроре Ћиће, биолога из Тиране.

– Делује као лудак. Овде у Албанији, сви ми живимо заједно, и не обраћамо пажњу на религијске разлике. Видимо Америку као симбол демократије и једнакости. Ако Трамп постане председник, тај симбол ће бити уништен – каже Ћића.

Нико у Албанији готово да не зна ко је Тед Круз, Трампов унутарстраначки противник. Али зато на спомен Хилари Клинтон, Албанци реагују готово оргазмично. Албанци не заборављају улогу њеног мужа Била у (незаконитом) отцепљењу Косова и Метохије. ЦНН отцепљење јужне српске покрајине и улогу Била Клинтона у томе (наравно) описује као „победу слободе и спречавање геноцида над Албанцима“, и цитира речи Едија Раме, некадашњег градоначелника Тиране а данас премијера, који је после Косова изјавио да је „Албанија најамеричкија земља на свету после Америке“.

Си Ен Ен је ипак, поред силног хваљења Албаније, нашао место и за пар редова критике, споменувши „шачицу Албанаца који су се придружили Исламској држави“, али одмах у следећој реченици стоји да је тај број „знатно мањи него у земљама западне Европе“.

Извор: Блиц