Прочитај ми чланак

Ритер: Русија је једина нада Немачке за опоравак

0

Сједињене Државе су приморале Немачку да напусти два стуба свог просперитета – и сада земља доживљава деиндустријализацију.

Дакле, упркос чињеници да су управо САД дигле у ваздух „Северне токове“, Немачка није могла ништа да уради поводом тога, истиче Скот Ритер у интервјуу „Гегенполу“.

Сада Вашингтон захтева да Берлин „смањи ризике“ и престане да улаже у Кину, што ће убити многе немачке компаније. Једина нада за Немачку је да ће у будућности бити преиспитано „раздвајање“ Русије и Кине.

Водитељ „Гегенпола“: Прво питање се тиче немачке спољне политике и њене перцепције у Сједињеним Државама. Савезна министарка спољних послова Аналена Бербок, недавно је боравила у Вашингтону и назвала Сједињене Државе „добрим пријатељем“ Немачке.

Пре тога, Бербокова је напала Кину, тако што је председника Си Ђинпинга назвала „диктатором“, а одговор Пекинга био је прилично оштар. Како оцењујете ово? Коју стратегију спроводи савезна влада у спољној политици, у својој једностраној трансатлантској оријентацији, која погађа Русију, Кину, па чак и Индију? Да ли немачки интереси зависе искључиво од Вашингтона?

Скот Ритер: Па, изгледа да је влада Олафа Шолца длучила, да Немачка треба да изврши самоубиство. Шолц активно доприноси смрти Немачке. То можемо видети на неколико примера.

Прво, ако је, по речима вашег министра спољних послова, Америка ваш најбољи пријатељ, зашто смо ми (САД) дигли у ваздух гасовод „Северни ток“? Немачка зна ко је дигао у ваздух гасовод, и знали су то од самог почетка. Могли сте то да видите на лицу Олафа Шолца док је седео, мислим стајао тамо, у Белој кући, када је председник Бајден рекао: „Дићи ћу то у ваздух ако Русија уђе у Украјину“.

Онда су то разнели а Немачка није урадила ништа. Дакле, ако је ово ваш пријатељ, ако тако дефинишете пријатељство, не желим да будем превише оштар, али знате, мени то много звучи као садо-мазо варијанта. Ово није пријатељство, са стране немачког канцелара, ово је игра подређености.

Русија. Какав је пријатељ била Русија? Она је била та, која је помогла целој Немачкој да постигне економски просперитет. Јефтина руска енергија је помогла Немачкој да постане економска сила.

Замислите шта би се десило, када би Немачка три или четири деценије морала да плаћа тржишну цену за своју енергију. Стотине милијарди, ако не и трилиони марака и евра би били потрошени, али су уместо тога уложени у Немачку.

Немачка је данас пропала држава која се деиндустријализује. Мислим да је немачка влада управо рекла немачком народу да овог пута неће моћи да субвенционише цене енергије ове јесени? Не дај Боже да у Немачкој буде оштра зима.

Једини трачак наде за немачку економију је њен однос са Кином. Занимљиво, када је кинески премијер дошао у Немачку, био је велики притисак на Немачку да најави „смањење ризика“. Ми, Сједињене Америчке Државе, не дозвољавамо Немачкој да то назове оним што јесте – „раздвајањем“. Сједињене Државе желе да се Немачка „одвоји“ од Кине. Међутим, уместо тога, да то не би звучало драматично, они то зову „смањење ризика“, али то значи „раздвајање“.

Они желе да немачке компаније престану да улажу у Кину, и прекину економске односе са Кином. Међутим свака немачка компанија која је инвестирала у Кину рекла је немачким властима: „Знате да губимо новац у целости, све што радимо је да губимо новац због високих цена енергије, једино место где зарађујемо је Кина, и ви желите да „минимизирамо ризике“, да се повучемо од једине ствари која нас држи на површини? Ако смањимо ризик у Кини, нестаћемо као компанија.“

Због тога, многе немачке компаније почињу да улажу у иностранство, како би напустиле Немачку. Ово је деиндустријализација Немачке, тако да је Кина сада једина економска нада Немачке за блиску будућност.

Дугорочно гледано, једина нада Немачке за опоравак је Русија. Треба некако убедити Русију, да дозволи да јефтина енергија поново тече у Немачку, како би Немци могли да се врате у неку врсту нормалности, када је њихова енергетска политика у питању.