Прочитај ми чланак

Словенци не дају Хрватима у ЕУ

0

До ратификације неће доћи уколико хрватска влада не повуче пуномоћја хрватским банкама које Лубљанску банку (ЛБ) туже пред хрватским судовима, навео је Кацин и додао да „никакав притисак“ на Словенију да пожури са ратификацијом не користи, него напротив штети.

Хрватска неће проћи: Јелко Кацин
Словеначки посланик у Европском парламенту (ЕП) Јелко Кацин упозорио је да Словенија неће започети поступак ратификације хрватског приступног уговора са ЕУ ако хрватска влада пре тога не омогући повлачење тужби против Љубљанске банке пред хрватским судовима.

У саопштењу, које је Кацин послао медијима поводом расправе Одбора за спољну политику ЕП о напретку Хрватске ка чланству у ЕУ у којој је и сам учествовао, наводи се да ће поступак ратификације хрватског приступног уговора у словеначком парламенту почети „чим се за то створе услови“.

До тога неће доћи уколико хрватска влада не повуче пуномоћја хрватским банкама које Лубљанску банку (ЛБ) туже пред хрватским судовима, навео је Кацин и додао да зато „никакав притисак“ на Словенију као чланицу ЕУ да пожури са ратификацијом „у овом тренутку не користи, него напротив штети“.

Како је пренела агенција СТА, Кацин је навео да је Хрватска током преговора прихватила обавезе и став да су ЛБ и стара девизне штедња из времена бивше Југославије „сукцесијско мултилатерално питање“, а сада се тих обвеза не држи, него „овлашћењем хрватским банкама да туже ЛБ одступа од приступног уговора са ЕУ и доводи у питање сопствену веродостојност“.

Кацин, који је, иначе, известилац ЕП за Србију, али се често оглашава и у вези са билатералним питањима Хрватске и Словеније, тврди да ће посредници словеначке и хрватске владе у решавању спора око ЛБ, Франце Архар и Здравко Рогић, тешко решити тај проблем.

Архар и Рогић тај проблем, како је оценио Кацин, неће решити, јер то није техничко него политичко питање.

„То је политички проблем, па захтева политичку одлуку хрватске владе“, нагласио је Кацин.

Већина посланика ЕП који су данас учествовали у расправи о Хрватској осврнули су се на проблеме с ратификацијом хрватског приступног уговора у Словенији, упозоравајући да билатерална питања не смеју да ометају процес проширења.

 

(Танјуг)