Прочитај ми чланак

РАТНЕ ИГРЕ Због ових ОСАМ ТАКТИКА ирачки војници не могу да савладају џихадисте

0

Од почетка велике офанзиве ирачких снага и њених савезника, прошло је недељу дана, али далеко бројнија и боље наоружана, ирчка војска није успела да направи већи помак. Команданти колалиције која ратује на њеној страни уопзоравају да би операција за ослобођење Мосула могла да траје недељама, па и месецима. Ако је тачно да је на Мосул кренула војска од 100.000 војника, а џихадиста у граду има између 5.000 и 8.500 како је могуће да не напредују брже?

dzihadisti-tjubЗбог стратешке важности коју Мосул има, чињенице да је последње велико упориште које је остало под њиховом контролом, али и страха да би следећа могла бити њихова незванична престоница Рака, и ИСИС се озбиљно спремао за „битку над биткама“.

Којим тактикама бране град у коме је озглоглашени Ал Багдади 2014. године прогласио калифат?

1) ПАЉЕЊЕ НАФТНИХ ПОЉА

Иако им је нафта потребна, јер управо кријумчарењем нафте финансирају куповину оружја и плате својих бораца, џихадисти све чешће пале нафтна поља у регионаима богатим црним златом. Идеја је да густим, црним димом који се уздиже изнад запаљених поља смање видљивост ваздушних снага које бомбардују њихове положаје. Ипак, нису само авиони ти којима ова тактика прави проблем, већ и цивили који живе у близини запаљених поља, што због страха од експозија, што због отрових испарења.

2) СКРИВЕНЕ МИНЕ

Пре него што су се ирачка војска и њени савезници приближили Мосулу и заузели позиције са којих планирају да отпочну операцију ослобађања град, џихадисти су на путевима који воде ка граду и селима у околини Мосула поставили скривене мине и бомбе у земљу. У питању су најчешће импровизоване направе који сами џихадисти праве (ИЕДС).

Заједничка ирачка команда објавила је да је током прве недеље офанзиве, открила и уништила две ИСИС-ове имровизове фабрике за производњу оружја, као и да је уништено 400 бомби кућне радиности.

– Ослободили смо село и пронашли бомбе свуда. Постављају их на путеве, у куће…Људи се врате у своје домове, отворе улазна врата или чак врата о фрижидера и бомба их разнесе –

3) САМОУБИЛАЧКИ НАПАДИ

Самоубилачки напади, било да је реч о бомбашу опасном експлозивом или аутомобилу бомби, заштитни су знак ИСИС-а на свим територијма на којима делују или које контролишу. Ирачка војска објавила је да је у првој недељи операције за ослобађање Мосула ухништила 127 возила-бомби.

4) ТУНЕЛИ

Кључни део одбрамбене тактике Исламске државе су поземни тунели који им омогућавају да се несметано крећу упркос ваздушним нападима. У тунелима неретко складиште и залихе оружја и хране, а уколико је потребно користе их и за бег. У току самих борби, њихова улога је да омогуће џихадистима да организују изненадне нападе.

5) НАПАДИ ИЗА ЛЕЂА

Како се ирачка војска са савезницима приближава Мосулу, тако су све чешћи напади у другима градовима ши другим деловима земље. Циљ је диверзија, односно одвлачење пажње, и посебно ресурса, ирачке војске, јер су џихадисти значајно инфериорнији на терену, како бројчано тако и оружано.

Петог дана офанзиве ирачких снага на Мосул, џихадисти су напали град Кикурк, удаљен око 170 километара од Мосула, са циљем да отворе нови фронт. Џихадисти су извели координисане самоубилачке нападе близу владиних зграда, када се пет бомбаша самоубица истовремено дигло у ваздух. После три дана борби, ирачке снаге безбедности зауставиле су нападе на Киркук, а током сукоба убијено је 74 џихадиста, заробљено је виеш десетина, међу којима и један од команданата.

6) УБИСТВА ИЗ ОДМАЗДЕ

Када су џихадисти повратили село Нимруд у околини Мосула током викенда, око 40 становника села који су поздравили долазак ирачке војске неколико дана раније, погубљено је у знак одмазде.

Становници села посведочили су да су џихадисти привремено побегли и сакрили се у околини док је су ирачка војска и њени сазвезници пролази кроз село. Како нису оставили трупе које ће обезбеђивати село, џихадистима није било тешко да напусте скровишта и поново заузму село када је ирачка војска отишла. Извештаји са терена показују да је ИСИС на овај начин повратио велики број околних села кроз које су претходно ирачке снаге прошле.

7) ЉУДСКИ ШТИТ

Постоји страх да ће џихадсти у случају да буду принуђени да се повлаче из Мосула цивиле заробљене у граду користити као живи штит. Тако нешто се већ догодило у Фалуџи, када су, да би спречили коалицију предвођену САД да их бомбардује из ваздуха, формирали дугу колону цивила која се кретала уз возила и камионе. Пре неколико дана, џихадисти су погубили 284 дечака и мушкараца у Мосулу које су користили као људски штит. Претходно, УН је саопштио да је Исламска држава је отела 550 породица из села близу Мосула и користи их као живи штит у одбрани од офанзиве ирачке војске на терену.

8) ДРОНОВИ

Коалиција предвођена САД дуго је користила дронове у борби против ИСИС што се показало као ефикасно средство, првенствено јер нема људских губитака. Чак неколико високих званичника ИСИС убијено је управо дроновима. У међувремену, и џихадисти су почели да праве неку варијанту својих дронова. Ипак, ово њихови дронови нису тако софистицирани хнити могу да носе јако наоружање, али према тврдњама Пешемрга војника користе их за осматрање позиција противника.