Прочитај ми чланак

Пад долара на азијским тржиштима какав није виђен у последњих годину дана

0

Евро је у четвртак у Азији достигао нови максимум од 1,1148 долара, који није забележен у последњих 15 месеци, а јен је достигао највиши ниво од средине маја на 138,08 за долар

Долар је у четвртак је у Азији гурнут још ниже, пошто су трговци прихватили изненађујуће спору америчку инфлацију као сигнал да ће пораст каматних стопа у САД бити завршен до краја месеца, пише Ројтерс.

Долар је пао због очекивања да ће кључни извештај о инфлацији показати успоравање раста цена у САД, што доводи у питање даље повећање каматне стопе. Америчка валута је константно губила на вредности у последњих око шест недеља, али је у среду имала најгору сесију у последњих пет месеци – пао је за више од 1% у односу на евро на најнижи ниво у последњих више од годину дана – пошто је успоравање инфлације у САД дало поверење продавцима долара.

Евро је у четвртак у Азији достигао нови максимум од 1,1148 долара, који није забележен у последњих 15 месеци, а јен је достигао највиши ниво од средине маја на 138,08 за долар. Индекс америчког долара је незнатно пао на 100,42, што је најнижи ниво од априла 2022.

Базна инфлација у САД је у јуну износила 0,2% у односу на очекивања тржишта од 0,3%. Фјучерси на каматне стопе су показали да су тржишта у потпуности урачунала повећање стопе Федералних резерви касније овог месеца, али очекивања о даљим порастима се враћају.

„Мишљење је да ће ФЕД врло вероватно подићи камату крајем јула и да ће то урадити последњи пут“, рекао је аналитичар Имре Спеизер.

Новозеландски долар је порастао 0,5% на двомесечни максимум од 0,6332 долара, а аустралијски долар је порастао за 0,4% до тронедељног максимума на 0,6813 долара.

Прекретница на тржиштима у развоју

Промене у другим валутама су биле мање, али су ипак донеле нове прекретнице, јер трговци сматрају да ће долар још више опасти.

Швајцарски франак је достигао највећу вредност од 2015. на 0,8655 за долар и 15-месечни максимум од 1,3019 долара. Кинески јуан остао је близу једномесечног максимума на 7,1675 за долар, спутан слабим трговинским подацима који су показали да извоз опада најбржим темпом у последње три године.

Валуте тржишта у развоју су такође ојачале широм Азије, предвођене малезијским рингитом који је скочио 1% и достигао вредност од 4,6 за долар. Тајландски бат је имао мале добитке док су трговци чекали да виде да ли би кандидат за премијера Пита Лимјароенрат могао да има већину у парламенту.

У Скандинавији, где инфлација изгледа стабилна, а централни банкари предвиђају даља повећања каматних стопа, валуте су додатно повећале раст од четвртка за шведске и норвешке круне.

Јен је порастао за више од 4% у пет сесија, али је паузиран у Азији јер се фокус окренуо на то да ли би Банка Јапана (БОЈ) ускоро могла да промени своју политику контроле приноса.