Прочитај ми чланак

Немци све старији и све их је мање

0

nemacka(Б92)

Немачка стари и смањује се и уколико се ништа не промени, од садашњих 81,7 милиона људи, 2060. године становништво ће „спасти“ на 65 до 70 милиона.

Тренутно је у земљи сваки пети становник старији од 65 година, 2030. године ће шездесетпетогодишњаци и старији чинити чак 29 одсто укупне популације, а 2060. године они ће се “владати“ са 34 одсто друштва.

То је статистичка, животна и демографска чињеница с којом се немачко друштво суочава, а влада тражи решење, за које „Билд“ пише да ни издалека још није нађено.

Премда експерти и министри анализирају тај проблем који би могао да угрози на далеко чувено немачко благостање, „рецепт“ и даље гласи – о томе се мора причати.

„Ми смо развили јединствени процес дијалога, који одговара величини задатка“, рекла је канцеларка Ангела Меркел у чијој влади је ове седмице одржан трећи по реду самит о демографским променема немачког друштва. Када је у питању привреда, пословично вредни и рационални Немци су израчунали да је данас 62,5 одсто становништва, односно, 50 милиона људи, радно способно, дакле, у доби између 20 и 64 године, док ће, кажу демографи, 2060. године тек сваки други Немац бити радно способан.

То отвара проблем радне снаге у економски најмоћнијој земљи Европске уније (ЕУ), у којој тренутно има 111 дефицитарних занимања, односно, толико занимања с мањом радне снаге, што би у будућности могло да постане још озбиљнији проблем, па су зато процене и захтеви Индустријске и трговинске коморе Немачке да до 2025. године у земљу уђе око 1,5 милион квалификованих странаца, очито, у складу са озбиљношћу ситуације.

Питање пензионера и пензионих фондода, такође, важи за једно од животних – сада у Немачкој, наиме, на једног пензионера долазе три особе, старости од 20 до 64 године, а тај однос ће се већ 2030. године неповољно окренуту на један према два радно способна.

Немачка настоји – од портала “добродошли у Немачку“, до захтева да се младим мајкама и очевима обезбеди 75 одсто више радних места – да изађе на крај са проблемом смањења и старење друштва.

С пензијама и старошћу неминовно долази и болест, а ту је стање прилично неповољно јасно-Немачкој је потребно више медицинара, али ће имати, преносе медији, све мање пара да их плати.

Експерти за демографију захтевају радикални заокрет у начину мишљења.

„Ми морамо јасно више улагати у наш најважнији ресурс – у човека. Ако омогућимо даужи радни век, обезбедимо више радних места за жене и олакшамо улазак квалификованих странаца, онда можемо ‘испеглати’ смањење броја становника и очивати благостање“, сматра експерт за питање демографије Урсула Сстаудингер са универзитета у Бремену.

Она је захтевала да се најкасније у следећем легислативном периоду оконча „прича“ и да се изнађе модел финансирања перманентног учења, формира округли сто између послодаваца и запослених у вези са нужним променама везаним за продужетак рада и да се поједностави такозвано скраћено радно време, како би свако могао своје радно време обликује како жели.

Слично размишља и Меркелова, која је ове седмице упозорила Немце да не смеју постати оптерећење долазећим генерацијама. „Морамо спречити да будуће денерације јако оптеретимо“, упозорила је Меркелова.