Прочитај ми чланак

Корона нестаје, а смртност расте: Шта је разлог драматичним подацима у Србији

0

Број умрлих у Србији у односу на број рођених расте деценијама. Ипак, забрињава информација да је у прва три месеца ове године смртност већа за 6,6 одсто у односу на исти период прошле године када је ковид имао много јачи удар.

Пандемија је прошла, али корона узима данак, последице вируса тек ће се видети на демографској карти Србије, кажу стручњаци.

Само у фебруару умрло је чак 28,8 одсто људи више него у истом периоду прошле године.

Све негативнији природни прираштај у Србији није вест, јер расте већ више од 30 година. Први разлог је смањење броја рођених и неповољна старосна структура, Србија постаје земља старих.

Иако се држава последњих година хвата у коштац са овим проблемом, има и посебно Министарство за бригу о породици и демографији, трендови се споро мењају.

Смртност у Србији расте

Да је тај процес тешко и успорити показују најновији подаци Републичког завода за статистику, у прва три месеца ове године број рођене деце порастао је за 3,5, а број умрлих је већи за 6,6 одсто.

Стручњаци Завода кажу да је смртност у 2020. години евидентно порасла због пандемије корона вируса, фактора који се није могао предвидети у демографским пројекцијама. Лекари су сигурни да се овај тренд наставља.

Неуролог др Анђела Гавриловћ која је пандемијске дане провела у Клиничко – болничком центру Звездара каже да то управо показују најновији подаци о броју умрлих ове године.

„Две и по године људи су били ван здравственог система што је последица лоше организације служби које су се током пандемије бавиле пацијентима који немају ковид. То су хронични пацијенти који су у корони били здравствено запуштени. Док смо се бавили главним проблемом, те друге болести су се развијале својим природним током. Кардиоваскуларне, малигне, посебно хематолошке, леукемије, лимфоми. То су хитне ствари, не могу да се заказују, односно прегледи одлажу пар месеци“, каже Гавриловићева.