Прочитај ми чланак

КИНЕЗИ ХТЕЛИ ДА ВРАТЕ ДРОН ТРАМПУ: Ево шта им је он рекао!

0

Кинеско Министарство одбране саопштило је да ће вратити малу америчку научно-истраживачку подморницу на даљинско управљање коју је пре два дана запленила у Јужном кинеском мору, али је новоизабрани председник САД Доналд Трамп поручио Пекингу да може да је задржи.

Izvor: Reuters

Izvor: Reuters

„Не желимо да нам врате ‘дрон’ који су нам украли. Нека га задрже“, написао је Трамп на Твитеру.

Пошро је Пентагон раније саопштио да је с Кином „постигао споразум о враћању ‘дрона’ „, Трампова порука је наговестила могућност даљег продубљивања тензија између Пекинга и Вашингтона, већ изазваног недавним Трамповим ставом о Тајвану који је увредио Пекинг.

Кинески ратни брод је у четвртак у Јужном кинеском мору запленио малу подморницу за коју је Пентагон навео да припада америчком броду за океанска истраживања, а потом упутио дипломатски протест и званични захтев за враћање пловила.

Портпарол кинеског Министарства одбране Јанг Јуџун рекао је синоћ да је у Јужном кинеском мору у четвртак примећен „неидентификовани уређај“ и додао да га је кинески брод запленио ради „испитивања и провере како би се спречила опасност по безбедност пловидбе“.

Јуџун је навео да је, пошто је утврђено да се ради о америчком подводном пловилу без посаде, Пекинг одлучио да уређај врати Вашингтону.

Портпарол Пентагона Питер Кук потврдио је да је са Кином „постигнут споразум о враћању пловила“, али је Трамп после митинга на којем је својим присталицама захвалио што су гласале за њега, на Твитеру критиковао договор.

„Треба да кажемо Кини да не желимо да нам врати ‘дрон’ који нам је украла. Нека га задржи“, стоји у Трамповој поруци.

Трамп је претходно осудио потез кинеске Ратне морнарице, наводећи да је „украла амерички ‘дрон’ за подводна истраживања у међународним водама, извукавши га из мора и одневши у Кину“.

САД су оптужиле Кину да је „нелегално“ запленила „дрон“, а Пекинг је узвратио саопштењем у којем је навео да Вашингтон „шаље бродове који у близини кинеске територије врше војна истраживања“ и поручио да ће наставити да надгледа активности америчке Ратне морнарице и предузети неопходне мере.

По наводима Пентагона, подморница спуштена с брода „УСНС Боwдитцх“ који није војно пловило, кошта око 150.000 долара, заплењена је док је сакупљала научне податке у водама Јужног кинеског мора, у близини Филипина.

Амерички Центар за стратешке и међународне студије навео је да је подморница заплењена у искључивој економској зони Филипина, а не Кине, чиме је, како је оценио, прекршено међународно право.

Пентагон је додао да је то први пут у новијој историји да је Кина запленила неко америчко пловило, а неки аналитичари тај случај сматрају најозбиљнијим од априла 2001, када је у судару америчког извиђачког авиона и кинеског борбеног авиона изнад острва Хајнан погинуо кинески пилот.

Најновији сукоб ће, како се верује, продубити тензије између Пекинга и Вашингтона, настале због недавног телефонског разговора Трампа и председнице Тајвана Цај Инг-вен и његових изјава да се „не осећа обавезним да поштује политику једне Кине“ и статус Тајвана као дела кинеске територије.

Односи Кине и САД захладнели су и због тога што Пекинг гради вештачка острва у Јужном кинеском мору у циљу проширења суверенитета на стратешки важне зоне глобалне трговинске размене вредне око пет милијарди долара.