Прочитај ми чланак

КАКО НАКОН КОРОНЕ: После пандемије, можда ће нам требати “имунитетски пасоши”

0

Неке европске земље већ су прошле свој врхунац епидемије коронавируса и разматрају разне стратегије за релаксацију ограничења.

Италијански специјални повереник за хитне случајеве Цовида-19 Доменико Аркури рекао је да ће излазак из карантина укључивати појачано тестирање на вирус, употребу добровољне апликације за праћење контаката и обавезне анализе крви, док се Италија спрема да успостави систем тзв. “имунитетских пасоша”, преноси хрватски Индеx.

Како би функционисали “имунитетски пасоши”?

Немачки истраживачи такође су склони идеји таквих врста пасоша који ће се заснивати на нивоу развијених антитела на коронавирус у крви, а што ће се проверавати обавезним крвним анализама, рекао је за Шпигл Герард Краусе, главни епидемиолог у Немачкој.

Чак је и САД-ов главни стручњак за епидемиологију, др Ентони Фаучи, рекао да се размишља о сертификатима за имунитет.

“То је једна од оних ствари о којима причамо када желимо да будемо сигурни који су људи рањиви, а који не”, рекао је. “Мислим да би то заправо могло имати неког учинка.”

Неки стручњаци тврде да имунитетски пасоши – документи који потврђују да је особа створила имунитет на коронавирус – могу покренути економију допуштајући неким људима да се сигурно врате на посао, једу у ресторанима и учествују у делу активности које су у овом тренутку у већини земаља забрањене.

Остали стручњаци упозоравају да тај систем није лако спровести.

Директор Џонс Хопкинс Института др Џефри Кан упозорава да та политика није лагано спроводива. Категоризација о томе да ли је неко створио имунитет на вирус или није укључиваће и податке о броју година и месту пребивалишта. Кан наводи да ће млађи људи отпорнији на вирус бити и највећи фаворити за добијање тих докумената.

Међутим, ако цело домаћинство није имуно, особа из домаћинства која је створила имунитет могла би да донесе вирус кући и зарази остатак породице.

“То би било супер компликовано за институт. Још немамо јасан одговор на питање како би тај систем функционисао због свих наведених компликација”, додао је Кан.

Постоје такође страхови од стигматизације имуних и неимуних људи на вирус, додао је Кан.

“Сваки пут када јавно брендирате људе, било да су они у могућности да то учине или не, то може да имаовај стигматизујући учинак”, рекао је.

С друге стране, Харалд Шмит, професор асистент на Универзитету у Пенсилванији, успоредио је документе о имуности на вирус с кристовима којима су означавали куће заражених кугом у 14. веку. Сертификат о имунитету био би “орден части”, рекао је Шмит, а они без њега били би маргинализовани, а ту је и питање миграната који немају никаква документа.

И док се државници широм света припремају на поновно покретање економија, стручњаци кажу да су имунитетски пасоши далеко од своје имплементације у друштво јер тестирања за антитела знају да буду непоуздана и нису још доступна за широку употребу. Кажу да такав систем има смисла једино ако стручњаци имају високо поверење у резултате тих тестова.

Елица Тил, директорка лабораторије за инфективне болести у клиници Мајо, каже да више од 50 комерцијалних произвођача у овом тренутку тражи одобрење Агенције за храну и лекове САД-а (ФДА) за тестове који откривају постотак антитела код особа и да су неки од тих тестова одбијени због своје непоузданости.

“Можемо да уведемо оне мере које имају ризике од негативних последица само ако можемо да будемо сигурни да можемо поуздано да проценимо имунитет”, рекао је Шмит.

Кан каже да је излазак из карантина могућ и без сертификата о имунитету, већ са спровођењем поузданог и широко раширеног тестирања.

“Тражимо било који начин да олакшамо ситуацију”, рекао је Кан па је закључио:

“То је међу стварима о којима људи разговарају и размишљају јер имају потребу да разговарају и размишљају о свачему.”