Прочитај ми чланак

Извоз немачког оружја обара рекорде

0

nemacki-tenkovi

Оружје произведено у Немачкој на добром је гласу. Берлин је током 2013. на извозу оружја зарадио готово шест милијарди евра, за петину више него претходне године. Ипак, нова влада најављује „рестриктивнију стратегију“.

Тако рано извештај о извозу оружја никада није објављен. Обично би јавност у Немачкој детаље о пословима склопљеним у индустрији оружју током претходне године, сазнала у новембру. Али овога пута је извештај представљен пола године раније. „Повод за рано објављивање детаље јесте већа транспарентност“, појаснио је Штефан Капферер, државни секретар, на конференцији за новинаре уприличеној поводом откривања детаља 121 извештаја о трговини оружјем. Убудуће би, како је најављено, овакви извештаји могли да се предоче јавности и два пута годишње.

Извештај који је у среду, 11. јуна, представљен обухвата детаљан приказ зараде од продаје оружја током 2013. године, док су на власти биле партије Уније (ЦДУ-ЦСУ) и либерали (ФДП). Вредност склопљених послова досеже цифру од 5,85 милијарди евра. Годину дана пре тога, приход је био знатно мањи – 4,7 милијарди. При томе није реч само о повећању од 25 одсто, него и о новом рекорду, који је до 2008. износио 5,79 милијарди евра.

Међу државама са којима је постајала сарадња и којим су током прошле године били испоручивани немачки митраљези, тенкови и друга војна опрема, поново се налазе Саудијска Арабија и Катар. Нимало охрабрујуће, имајући у виду да су управо ове земље константно на мети критика због кршења људских права. Зигмар Габријел (СПД), који је у новој влади преузео функцију министра привреде, најавио је пре извесног времена преиспитивање немачке стратегије и рестриктивнију политику у даљем извозу оружја.

Штефан Капферер, државни секретар, појашњава како се одлуке о закључивању послова доносе од случаја до случаја. Ако постоји „легитимна потреба за заштитом“, као што је то био случај у борби против пиратерије, нема разлог за одустајање од наруџбине, истиче Капферер. Због тога је на крају и одлучено да се Саудијској Арабији, упркос оштрим критикама, испоруче патролни бродови.

Министар Габриел очекује „широку расправу“

Због тога немачки министар привреде настоји да учини све, како би јавности било јасно зашто немачка влада има такав курс. Његово образложење гласи: Извоз оружја није средство економске политике, већ оруђе у безбедносној политици. „Такви послови у једној демократској земљи не би смели да буду обустављени због изостанка јавне расправе“, навео је министар у уводнику представљеног извештаја. Он је уверен да ће о одлукама нове владе убудуће бити „широких расправа“.

Јан ван Акен, стручњак за спољну политику немачке Левице у парламенту, од министра Габриела очекује да демонстрира своју вољу и моћ о којој говори, тако што ће зауставити „разуздан извор оружја СР Немачке“. Најмање што влада у Берлину може да уради јесте да обустави извоз оружја малог калибра, сматра Ван Акен. „Јер је на крају управо таквим оружјем убијен највећи број људи у свету.“

Велика су очекивања од наредног извештаја, који ће, како Габриел најављује, бити објављен крајем године. На јесен ће се видети „у којој мери министар критички говори о немачком извозу оружја, односно да ли ће нешто конкретно и предузети“, наводи се у саопштењу левичара Акенса.

Невладине организације поручују: Не наоружавајте Африку!

Војна индустрија веже Русију и Украјину

Политичка затегнутост између Русије и Украјине увелико се прелила и на војну индустрију, грану у којој су две земље тесно сарађивале. Русија и Украјина упућене су на такву сарадњу, али је питање шта ће од ње остати.

Друштво за угрожене народе пребацује министру Габриелу политику „двоструког моралног стандарда“. У прва четири месеца текуће 2014. године, у земље трећег света је извезено скоро пет пута више оружја, него у истом периоду прошле године (са 128 на 649 милиона евра). Међу државама које су на том списку је Алжир, за коју се зна, као и њене суседе Мароко и Тунис, да је одговорна за напетости у региону. Крајње је неодговорно слати оружје у земљу, у којој се може говорити о „експлозивној безбедносној ситуацији“, поручује експерт за Африку и људска права, Улрих Делиус.

Две земље тренутно не могу да рачунају на оружје „Маде ин Германy“. То су Русија и Украјина. Ипак, геостратешке прилике се развијају позитивно, уверен је државни секретар Капферер, осврнувши се на детаље објављеног извештаја. А када је реч о садржајним јавним расправама о извозу немачког оружја, које министар призива и ишчекује, једно се мора имати у виду: „Упозоравам да не би требало дозволити да се готово сваки облик извоза оружја тек тако скандализује“, поручио је поред осталог Габриел.

(Дојче веле)