Прочитај ми чланак

Индијанци против Кока-коле

0

Brazilian-natives-and-students-take-part-in-a-demonstration-in-support-of-the-Guarani-Kaiowa-tribe-to-urge-authorities-to-demarcate-the-tribes-ancestral-lands-in-Brasilia-Nov.-9-2012-AFP

(rawstory.com)

Бразилски Гварана Индијанци оптужују Кока-колу што од бермудске компаније купује шећер који потиче са земље њихових предака и позивају америчког гиганта безалкохолних пића да пронађе новог добављача, рекла је група која се бори за племенска права у понедељак.

Гварани заједница, са укупном популацијом у Бразилу процењеном на 46 000 припадника, покушава да поврати мали део својих изворних територија, али се суочава са насилним отпором богатих ранчера као и власника плантажа соје и шећерне трске.

“ Док ове компаније профитирају, ми смо принуђени да трпимо глад, беду и убиства“, рекао је гласноговорник Гваранија у изјави за лондонски Survival International, шампиона у борби за права домородачких народа широм света.

Компанија Кока-кола купује шећер од пољопривредног гиганта Бурге са Бермуда, “ који купује шећерну трску са земље украдене од Гваранија, да производи биогориво натопљено индијанском крви“, рекла је група, наводећи недавни извештај добротворне агенције Оксфам.

Кока-кола „мора престати да купује шећер од Бунге-а“, кажу.

Међутим, у саопштењу упућеном АФП-у из свог америчког седишта у Вајт плејнсу, Њујорк, Бунге је изјавио да “ свој посао са шећером и пољопривредом ради у складу са свим законима Бразила и са Бунгеовом глобалном радном и политиком заштите животне средине и одрживости“.

Према Survival International, Јата Ивари заједница у држави Мато Гросо до Сул, која има 370 становника, „је изгубила већину земље својих предака због плантажа које продају шећерну трску Бунге-у и принуђена је да живи на малом парченцету земље потпуно окруженом усевима“.

Међутим, Бунге тврди да су „земље у питању још увек у процесу одлучивања код бразилске владе…До сада, федерална влада није донела одлуку о одређивању земље као домородачке“.

„Стога, компанија наставља да поштује законске уговоре са произвођачима, потписане пре куповине млина, да набавља шећерну трску са те земље“, додаје Бунге.

Бунге је обећао да неће обновити уговоре кад истекну, а последњи истиче 2014.

„Уколико се земље одреде као домородачке пре тог времена, ми ћемо зауставити куповину“, додала је портпарол Бунге-а, Сузан Бернс.

Отприлике 12 одсто бразилског земљишта је признато као домородачка територија.

Survival International инсистира на томе да Гварани Индијанци пате од “ озбиљних здравствених проблема који су последица токсичних пестицида који се прскају на плантажама и жалимо губитак њихових шума, на које су се ослањали за храну, лекове и склониште“.

За Србин.инфо превео: Александар Јовановић