Прочитај ми чланак

Баук тероризма кружи Европом

0
Терористички напад у Паризу (Фото: црвенеберетке)

Терористички напад у Паризу (Фото: црвенеберетке)

Европол је ове недеље основао Европски центар за борбу против тероризма који би требало да одговори на терористичке претње којима су изложене државе Европске уније. Прошлогодишњи терористички напади у Паризу у којима је страдало 130 особа, а више од 350 рањено, показали су да је такозвана Исламска држава способна за нападе и ван територије коју контролише.

Недавно су из Европола упозорили на могућност нових масовних терористичких напада у Европи што је ставило у приправност безбедносне службе у земљама Уније. У Министарству унутрашњих послова Србије кажу да на основу раположивих информација наша држава тренутно није угрожена.

Челници тзв. Исламске државе постављају генералну стратегију, а људи на терену сами делују и бирају мете. То, како објашњавају у Европолу, отежава посао безбедносним службама да у раној фази открију њихове планове.

Европол истиче да приликом бирања мета предност имају слабо брањена места на којима би било много жртава и изазвана велика штета. Усмереност на такве мете значи да напади на важне инфраструктурне објекте попут нуклеарних капацитета, електромрежа и транспортних чворишта тренутно нису приоритет терористима. Напади појединаца инспирисаних екстремистичком Исламском државом и даље представљају озбиљну претњу.

Као велики ризик стручњаци наводе повратак терориста са ратишта у европске земље у којима су претходно живели. Додатни проблем је избегличка криза.

„Мигрантско избегличка криза, а пре свега мигрантска криза јесте идеалан начин да се одређени терористи инфилтрирају у Европу. Међутим, у Европи већ постоји широко разграната мрежа Исламске државе и ми смо видели да мрежа може да функционише на један телефонски позив и нормално је да очекујемо да следећа мета буде управо Велика Британија“, истиче Дарко Трифуновић са Факултета безбедности.

Из Европола упозоравају да поред кампова за обуку у Сирији постоји и неколико мањих у земљама Уније и на Балкану. Стручњаци наводе Косово, Рашку област и Босну и Херцеговину као места одакле би проблематика тероризма могла да се пренесе на подручје централне Србије. Српска полиција са Европолом сарађује у 14 области, међу којима је и на спречавању тероризма.

„Српска полиција има капацитет да на нивоу експерата одговори и најтежим изазовима које са собом носе проблематику тероризма. Србија се не осећа тренутно угроженом, али потенцијал који са собом носи тероризам не искључује могућност да дневно будемо у реалном времену у контакту са странцима и страним партнерима и на тај начин сазнамо на који начин све можемо да будемо угрожени“, наглашава Милан Димитријевић из Управе за међународну оперативну полицијску сарадњу.

Правовремена размена информација и добра координација безбедносних служби брана су тероризму. Због тога је Европол покренуо центар за борбу против тероризма у којем ће буквално даноноћно радити поред експерата и представника полиције и представници правосуђа.

Извор: danas