Прочитај ми чланак

ПРЕДСЕДНИК ХАШКОГ СУДА: Схватамо забринутост Хрватске због Шешеља

0

meron

Помирење на Балкану је задатак државника, а не Међународног кривичног суда иако он има улогу у том процесу, поручио је судија Хашког трибунала Теодор Мерон.

То је одговор на писмо председника Хрватске Иве Јосиповића, који је критиковао одлуку суда да на слободу, без икаквих услова, пусти лидера радикала Војислава Шешеља.

Амерички судија, такође је написао да ће пресуда у овом случају бити донета у најкраћем могућем року, одмах после јула 2015. године.

„Иако схватам вашу забринутост због привременог пуштања на слободу Војислава Шешеља и могућег утицаја тог догађаја на процес помирења на Балкану, као и улоге Међународног кривичног суда за бившу Југославију у том процесу, увек сам сматрао да политичари, верски и остали локални лидери, унутар својих друштава морају бити ти који ће убрзати тај процес”, написао је Мерон Јосиповићу.

Јосиповић је своје незадовољство због пуштања Шешеља на слободу, изразио у писму од 17. новембра, послатом председнику Хашког суда.

„Потенцијална ескалација Шешељевих политичких активности и његов говор мржње озбиљна су претња миру и стабилности у југоисточној Еуропи. Тиме се шири страх међу људима, посебно међу жртвама и сведоцима, а тиме се и нарушава углед међународне правде. Апелујем на вас да Суд учини све што је у његовој моћи да врати пољуљано поверење у међународну правду и да не допусти да се Шешељевим активностима подцењују жртве”, написао је Јосиповић Мерону.

Он је, такође, упозорио Мерона на чињеницу да ни после 12 година не постоји пресуда Шешељу и да се тиме руши углед суда, објавио је „Јутарњи лист“.

Мерон му је одговорио да, иако је председник Суда, нема превелик утицај на случајеве којима се не бави он лично, али да га уверава да ће пресуда бити донета врло брзо после јула 2015, што је рок који је садашњи судија, односно председник Већа, тражио како би се упознао с целим поступком, пошто је претходни судија повучен из тог случаја.

„Познато вам је да је неколико ствари утицало на овај поступак, као што су недовоља броја судница, здравствено стање оптуженика, као и чињенице да се сам брани и замена судије у Већу, који је затражио рок до јула 2015. да би се упознао с целим случајем. Искрено се надам, а то ми је обећао и председник Већа, да ће се пресуда бити донета врло брзо после тог рока“, закључио је Мерон.

(Танјуг)