Прочитај ми чланак

„Још један прихватни центар у Србији ако треба“

0

 

Фото: Јарослав Пап

Фото: Јарослав Пап

Ако дође до повећаног прилива избеглица због затварања границе са Мађарском и њиховог дужег задржавања, у Суботици ће бити отворен још један прихватни центар.

Тај прихватни центар неће бити трајног карактера, најавио је министар за рад, запошљавање и социјалну политику Александар Вулин.

„Уколико буде повећања броја избеглица, имаћемо простор где ћемо их сместити. Све је спремно како би један значајан број људи могао да буде смештен на територији града Суботице, али опет у одговарајућем простору који неће реметити свакодневни живот грађана Суботице“, рекао је Вулин.

Он је новинарима након састанка са руководством локалне самоуправе рекао и да се захвалио на разумевању коју су показали у решавању проблема избеглица и нагласио да се тај проблем решава уз бригу како о здрављу и безбедности миграната, тако и грађана у локалним срединама.

Вулин је поновио да се отварање сличних центара очекује и у Шиду, Сомбору и Кикинди, појединачног капацитета више стотина људи.

„Пратимо кретање ових људи, никога не усмеравамо, нити можемо, нити хоћемо. Било би добро да људи прелазе на легитимним путним правцима, да их тамо одговарајуће владе прихвате, прегледају, виде шта ће са њима, да те људе не гурамо у неизвесности и опасност“, додао је Вулин.

Он је нагласио и да се предаја захтева за азил на прелазима Хоргош и Келебија одвија јако споро и да је за разлику од Прешева, где се дневно регистровало и до две хиљаде избеглица.

У Мађарској је јуче проседура у вези азила била јако спора и готово сви захтеви су одбијени, подвукао је Вулин.

Министар је рекао и да не зна колико ће дуго гранични прелаз Хоргош бити затворен и додао да је то питање за оне који су га затворили, а то није Србија, оценвиши да је зид који је постављен на граници – зид према Европи.

Такође је још једном апеловао на земље Европске уније да пронађу решење тог проблема и нагласио да то више није питање Србије и Мађарске, веће ЕУ унутар ње саме и тога да ли њена чланица може да затвори пут који користе друге земље Уније.

„Ако ЕУ мисли да је могуће да буде функционална, организована и јединствена, а да њена чланица може да затвара међународне ауто-путеве, бојим се да то организација која треба озбиљно да размишља о својој будућности“, рекао је Вулин.

Градоначелник Суботице Јене Маглаи уверен је да ће се Суботица изборити са ситуацијом насталом после затварање граничних прелаза и да ће је држати под контролом, као и до сада.

То је, по његовим речима подразумевало, хуман однос према избеглицама и очување безбедности грађана.

Он је стављање у функцију првог транзитног центра за избеглице најавио за наредних месец дана и истакао да је припремљен и сценарио прихвата већег броја избеглица на одговарајућој локацији, иако мисли да избеглице које не буду ушле у Мађарску неће остати у Суботици.

Председник Радне групе за праћење миграција у Суботици Милимир Вујадиновић је оценио да се ситуација на граничним прелазима са Мађарском одражава на свакодневни живот Суботичана, а њима поручио да могу бити мирни и спокојни.

Иако је прелаз Хоргош на територији Кањиже, према његовим речима, Суботица је јуче избеглицама обезбедила воду, медицинску помоћ, тоалете, као и аутобусе за оне који желе да се врате у прихватни центар у Кањижи.

Извор: Танјуг