Прочитај ми чланак

Хрватска против геј бракова

0

porodica 123

(Б92, Бета, индеx.хр)

Референдум у Хрватској: 65,75% гласова освојила иницијатива „У име обитељи“ која је за дефиницију брака само као заједнице између мушкараца и жене.

Тако су грађани Хрватске одлучили већином гласова да се у њихов Устав унесе дефиниција брака као заједнице мушкарца и жене.

На основу пребројаних више од 99 одсто гласова, за такву уставну дефиницију брака гласало је 65,75 одсто изашлих, док их је против било 33,63 одсто, објавила је Државна изборна комисија.

Према првим незваничним резултатима данашњег референдума о браку, у Устав Хрватске биће унета дефиниција брака као заједнице мушкарца и жене пошто је тако одлучила већина оних који су изашли на биралишта. Грађани су се изјашњавали јесу ли за или против уставне дефиниције брака као заједнице мушкарца и жене.

Укупно је гласало 38 одсто бирача, наводе хрватски медији.

Наводе да су за геј бракове највише били грађани Ријеке и Пуле односно да је већина бирача тамо била против искључивости да је брак заједница само мушкараца и жене.

За такву дефиницију која не оставља простора за могућност геј бракова били су грађани Загреба, Сплита и Осијека.

Председник Хрватске Иво Јосиповић изјавио је вечерас да треба поштовати резултате на референдуму о браку, али да они не смеју да доведу до нових подела, посебно не до тога да се формира политика дискриминације према другачијима.

„Очекујем да резултати неће бити препрека да заједно подржимо закон који ће гарантовати сигурност истополним заједницама“, нагласио је Јосиповић за Хрватску телевизију.

Josipovicg

На референдум о уставној дефиницији брака 3,8 милиона грађана изјашњава се „за“ или „против“ брака као искључиве заједнице жене и мушкарца

На референдуму је до поднева гласао и државни врх Хрватске с поруком да је ово изјашњавање жалосно и непотребно, али да ће његови резултати морати да се поштују.

Многи медији, међу којима је државна новинска агенција Хина, бојкотују извештавање из штаба организације “У име породице”, која је иницирала одржавање референдума, а коју подржавају Црква и хрватска десница.

Ова организација је, наиме, претходно појединим медијима онемогућила извештавање из њиховог штаба.

Председник Иво Јосиповић, који је раније најавио да ће гласати “против”, након изјашњавања је новинарима рекао да познаје људе различите идеологије који ће различито гласати.

„Неких практичних последица одлуке ове или оне неће бити, али то је одређена порука коју треба уважавати“, рекао је Јосиповић, који је на гласачко место дошао у пратњи супруге Татјане.

На питање како коментирише одлуку да организација “У име породице” ускрати акредитацију појединим медијима, хрватски председник је одговорио да је слобода медија једна од важних вредности демократског друштва, те да мисли да ускраћивање приступа појединим није добро.

Премијер Зоран Милановић се на гласачком месту појавио рано јутрос, а након тога он је поручио да је реч “о тужном и бесмисленом” референдум, јер, како је рекао, већ наредне седмице влада ће ставити у процедуре закон о партнерству.

„Надам се да је ово последњи пут да на овакав начин и о оваквим питањима излазимо на референдум“, рекао је Милановић након што је, како је и најавио, гласао “против” уставне дефиниције брака као искључиве заједнице жене и мушкарца.

„Ако смо одговорни људи и грађани, онда ћемо уставом регулирати питања о којима се може и треба понекад одлучивати на референдуму, као и питања о којима се не може и не би требало одлучивати на референдуму, а која представљају интимни простор сваке породице. У интимни простор се не улази”, рекао је Милановић, пренели су хрватски медији.

Karamarko-u-osmoj-izbornoj-jedinici_ca_large

Лидер најутицајније опозиционе партије Хрватске демократске заједнице (ХДЗ) Томислав Карамарко, који је најавио да ће заокружити “за”, изјавио је новинарима после гласања да је јуче дао свој потпис за референдум о забрани ћирилице у Вуковару.

Карамарко тврди да се противи ускраћивању акредитације појединим медијима да извештавају из организације “У име породице” упркос томе, како је рекао, што се поједини медији и „нису прославили“ својим извештавањем о референдуму.

Поред Карамарка, за којег поједини медији примећују да је разведен, „за“ је гласао и градоначелник Загреба Милан Бандић.

Саша Броз, унука некадашњег доживотног председника бивше СФРЈ Јосипа Броза Тита је на свом Фејсбук профилу дала подршку свима који ће на референдум о браку гласати “против”.

„Сигурна сам… Било је то у прошлом веку… Касно поподне у његовој резиденцији на Пантовчаку. Узрујан ми је рекао: ‘Сашице, ако овај мој луди народ икада распише референдум, богаму, реци им да их све пратим одозго и да збрајам ко је за, а ко против. Богаму, знамо за шта смо се борили и против кога смо се борили!”, написала је Саша Броз на друштвеној мрежи Фејсбук.

Додала је: „Мислим да је моја секта свесна да својим гласом ‘против’ даје глас за данас и за сутра. За друштво које поштује различитости и у којем сви имају право да буду срећни! Моја породица је ‘против’, а знам да би и мој покојни деда био ‘против’”, навела је Саша Броз.

Иначе, према хрватском Уставу, референдум о уставној дефиницији брака ће бити обавезујући независно од одзива гласача.

Одржавање референдума затражила је иницијатива “У име породице”, након што је прикупила око 750.000 потписа.

Референдуму су се успротивила удружења и невладине организације које сматрају да мањнским групама не треба ускраћивати ионако низак ниво права.

У попису гласача је према подацима Министарства упрве уписано 3.780.583 бирача. С пребивалиштем у Хрватској је 3.773.710 гласача и 6.873 гласача у дијаспори.

Резултати референдума ће, како се очекује, бити објављени око 20 сати.