Прочитај ми чланак

Суђење Караџићу: Већина у Сребреници страдала у борбама

0

radovan karadzic(Мондо)

На суђењу некадашњем председнику Републике Српске Радовану Караџићу у Хашком трибуналу, наставио је сведочење вештак за судску медицину Душан Дуњић из Београда.

Сведок Дуњић је рекао да је већина жртава у Сребреници и око ње страдала у борбама са српским снагама, а не у организованим масовним погубљењима, како то тврди тужилаштво Трибунала.

Дуњић је током сведочења оспоравао налазе форензичких експерата Тужилаштва Хашког трибунала о узроцима и времену смрти жртава, чије су тела ексхумирана на подручју Сребренице.

Он је навео да је у документима Међународне комисије за нестала лица (ИЦМП) на списку жртава из Сребренице пронашао имена људи који су умрли 1993. године.

Он је подсетио да је својевремено, на суђењу Слободану Милошевићу, заступник оптужбе Џефри Најс тражио да Армија БиХ достави списак страдалих пре сребреничких догађаја.

„Био је то огроман списак од стотину и нешто људи. Око Сребренице су се борбе водиле и пре 1995. Мене су питали где су лешеви оних који су тада страдали и ја сам одговорио да не знам“, рекао је Дуњић.

Он је закључио да су лица која су очигледно страдала на више различитих места, сахрањивана на једном мјесту и да то објашњава откуд различит степен труљења лешева у једној гробници.

У судници је посебно споменут примјер Рамиза Авдића, који је, према подацима добијеним од такозване Армије БиХ, страдао 1993. године, а у извештајима вештака Тужилаштва наводи се као жртва погубљења у јулу 1995. године.

Дуњић је оптужио тужиоца Питера Меклоског да је учествовао у изради извештаја вештака тако што је „помагао у формирању и редиговању“.

„Неприхватљиво је са стручног аспекта да се лекари у истом тиму саветују и консултују, а да се онда тужилац коригује њихове налазе. Онда могу да тумачим да се то радило са одређеним циљем“, рекао је Дуњић.

Тужилац Кристофер Мичел тражио је да се утврди да Дуњић није војни експерт, експерт за демографију, ДНК или антропологију.

Због захтева одбране Жалбеном већу да разјасни пресуду којом је у оптужницу враћена оптужба за геноцид у седам општина БиХ 1992. године, одложен је претрес на којем је данас требало да стране у поступку расправљају о Караџићевом предлогу да се та тачка издвоји из оптужнице и по њој суди по окончању суђења по осталих 10 тачака, међу којима је и оптужба за геноцид у Сребреници.

Главни претрес се наставља сутра, када ће професор Дуњић наставити да одговара на питања тужиоца.