Прочитај ми чланак

СПЦ парницама брани тапије у иностранству

0
МАНАСТИР Светог Саве - Нови Каленић код Канбере

МАНАСТИР Светог Саве – Нови Каленић код Канбере

Манастир Светог Саве – Нови Каленић код Канбере, главног града Аустралије, враћен је под окриље Српске православне цркве.

Ово је епилог судског процеса који је од 2011. године пред локалним судовима вођен између Митрополије аустралијско-новозеландске СПЦ и дела отцепљеног свештенства. Тиме је стављена тачка на вишегодишњи сукоб Српске цркве са Управом имовинског повереништва овог манастира, која је отказала послушност Српској патријаршији и приклонила се тзв. Слободној српској православној цркви, која је угашена још 1992. године.
– Врховни суд Новог Јужног Велса потврдио је шему будућег руководства Новог Каленића коју је предложио владика Иринеј (Добријевић) – кажу у Митрополији аустралијско-новозеландској. – Надамо да ће српски народ од сада као једна заједница кренути у наручје наше свете цркве. Ова одлука крај је спора којим је, са одобрењем Сабора СПЦ, затражен повратак Манастира Светог Саве у канонски поредак.

Судски повратак Новог Каленића у устројство Српске цркве, међутим, не значи и смиривање страсти међу верницима у Аустралији. Сукоб међу њима траје више до деценије, а посебно је распламсан усвајањем Устава Митрополије. Незадовољна овим прописом, али и радом владике Иринеја, група свештеника и верника узурпирала је манастир код Канбере и регистровала своју верску организацију на челу са непризнатим владиком Амвросијем.

Аустралија, међутим, није једино место где је Српска црква принуђена да своју јурисдикцију доказује на судовима. Правосудни органи биће задужени и за решавање бројних проблема у Епархији канадској. Намесник патријарха Иринеја, протојереј Василије Томић тужио је бившег владику Георгија за злоупотребу положаја и бројне злоупотребе у финансијском пословању епархије.

Црква у Канади, после Георгијеве смене у мају прошле године, у великим је финансијским проблемима. Под спором је приступ банковном рачуну, као и својина резиденцијалне куће у манастиру Милтон. Своја права СПЦ ће преко патријарха Иринеја, који привремено лично управља овом епархијом, заштитити тужбом коју ће поднети канадском суду.

Положај СПЦ упитан је и на југу Африке, где према неким проценама живи најмање 10.000 православних Срба. Утемељивач Црквене општине Свети Тома у Јоханесбургу, архимандит Пантелејмон (Јовановић), напустио је Српску патријаршију и приклонио се бившем епископу рашко-призренском Артемију.

ЦРНОГОРЦИ У АРГЕНТИНИ

ДУХОВНУ потпору православним верницима у Јужној Америци све више пружа новооснована епархија СПЦ, чије је седиште у Буенос Ајресу. Овај део континента насељен је великим бројем потомака црногорских исељеника, који су током претходне деценије покушали да окупе следбеници Мираша Дедеића. СПЦ основала је више парохија и манастира у Аргентини и Бразилу, а овом епархијом привремено управља митрополит црногорско-приморски Амфилохије.