• Почетна
  • ПОЧЕТНА
  • Актуелно
  • ИМАМО СЕДАМ ПУТА ВИШЕ СЛУЖБЕНИХ ВОЗИЛА НЕГО НЕМАЧКА Наши функционери воле „ауди“, „шкоду“ и „пасат“
Прочитај ми чланак

ИМАМО СЕДАМ ПУТА ВИШЕ СЛУЖБЕНИХ ВОЗИЛА НЕГО НЕМАЧКА Наши функционери воле „ауди“, „шкоду“ и „пасат“

0

Шведска има десетак државних, службених аутомобила, Немачка мање од хиљаду, а од њих неупоредиво сиромашнија Србија чак 6.244.

dijanu vukomanović kada je u službenoj limuzini -foto-milorad-milankovic_fОбожаваоци лимузина:  Дијанa Вукомановић и Јеленa Триванsluzbeni-glasnik03

Ако се том броју додају возила војске и полиције, наша земља се може похвалити бројем од 26.966 службених возила.

Није познато са колико тачно луксузних аутомобила држава располаже, али је последња, свеобухватна анализа коју је урадила Државна ревизорска институција (ДРИ) за 2012. годину показала да су омиљене марке домаћих политичара и функционера “ауди”, “шкода”, “пасат” и “фијат”.

О љубави овдашњих политичара према лимузинама ових дана је писао “Блиц”, и то на примерима Дијане Вукомановић из СПС и Јелене Триван, нове директорке “Службеног гласника”. Након наших текстова, премијер Александар Вучић је поручио да ће инсистирати на прекиду злоупотреба и смањењу броја возила за политичаре.

Према поменутој евиденцији ДРИ, 6.244 аутомобила су за годину дана прешла укупно 67,2 милиона километара, односно око 12.000 километара по возилу. Расходи и издаци за све њих били су 1,9 милијарди динара. Тај новац је трошен за гориво, уље, резервне делове, текуће поправке, регистрације, осигурања, паркирање… 

Бахаћење за све паре

Помоћник министра здравља, чије се име у извештају ДРИ не наводи, службеном „шкодом“ се током 9,5 месеци 2012. возио тако што је возач ишао по њега из Београда у Нови Сад, довозио га у Београд, враћао за Нови Сад, а затим ишао сам поново за Београд. Само за гориво је потрошено 1,8 милиона динара.

Извештај ДРИ је показао и оно на шта се одувек сумњало – злоупотребе и бахаћење, и то на најразличитије начине. Тако су службена возила користили и они који на то нису имали право, неки су њима одлазили и у иностранство, док су појединци по локалним срединама пријављивали да су прешли стотине километара.

Занимљиво је и да се километража потпуно истих релација мењала од случаја до случаја, па је по некима пут од Београда до Ниша дуг 485 километара, док је његова дужина код других била 583 километра. Неуобичајен је и пример релације Београд-Бор која је дуга 207 километара, али растојање између ова два града може да буде и 613 километара. Тако бар показује евиденција у коју је ДРИ имала увид.

Злоупотребе

Коришћење возила нерадним данима, викендима и празницима
Разлике у километражи за потпуно исте релације
Велике километраже на локалу
Путовање возилом у иностранство
Након коришћења, нема евиденције где је возило паркирано
Пређена километража не одговара уписаној на путним налозима
Километража у путним налозима преправљана, изостављана
Возила се набављају без претходне анализе

Ова институција је дала препоруке шта треба урадити и како се понашати да се уведе ред у ову област, док је Влада Србије у међувремену донела нову уредбу о условима и начину коришћења службених возила.

Државни ревизор Радослав Сретеновић каже да су сви буџетски корисници добили препоруке шта треба да учине како би отклонили неправилности, али и да се већ виде ефекти.

– Значајно је смањен број службених возила која су на располагању државним органима, а смањен је и број особа које могу да користе службено возило – каже Сретеновић, истакавши да економски ефекти ових мера за сада нису познати, јер још траје отклањање неправилности.

(Блиц)