• Почетна
  • ПОЧЕТНА
  • Актуелно
  • Додик: Важно је да хитно постигнемо договор о механизму координације, иначе ће ЕУ мислити да смо их преварили
Прочитај ми чланак

Додик: Важно је да хитно постигнемо договор о механизму координације, иначе ће ЕУ мислити да смо их преварили

0
© Sputnik/ Милица Марковић

© Sputnik/ Милица Марковић

– Требаће нам брзи договор о механизму координације. Не желимо да се деси да је БиХ преварила ЕУ када је рекла да има усаглашен механизам координације, а нема – рекао је Додик синоћ за федералну „ТВ1″.

Он је истакао да Европљани знају да је Република Српска у праву, да то знају и председавајући Савета министара БиХ Денис Звиздић и остали који су насели на ту врсту приче.

-Европа је забринута развојем ситуације у вези са усвајањем механизма координације и покушава да то изглади – нагласио је Додик.

Он је најавио да ће Народна скупштина Републике Српске одбацити одлуку Савета министара БиХ о механизму координације, што би могло да изазове лоше последице по БиХ.

Према његовим речима, за Републику Српску су две ствари неприхватљиве у одлуци Савета министара БиХ о механизму координације.

Он је појаснио да је једна то што је Савет министара БиХ одлуку донио на тајној сједници без консултација, спекулишући о некој претходно датој сагласности која никад није постојала и да се то третира као одлука која би могла да буде наметнута свима у БиХ, што није могуће.

– Друго питање је да је предвиђено да се у неким координационим телима одлучује консензусом присутних.

То не сме да буде разлог да неко буде прегласан. Не могу у радним телима да буду људи из Савета министара БиХ јер они нису надлежни за многа питања – истакао је Додик и као примјер навео пољопривреду која је у надлежности ентитета.

Према његовом мишљењу, прича о „традиционалној трговини“ са Хрватском лоша је по БиХ – за буџете, пољопривреднике и привреду у целини.

Он је навео да је буџет Републике Српске по том основу имао губитак од 70 милиона КМ, а привредници до 200 милиона КМ.

– Директна буџетска подршка за тих 70 милиона КМ, а у Федерацији БиХ вјероватно око 200 милиона КМ требало би да буде дозначена из ЕУ, а да се пољопривредницима и другим привредницима који имају губитке дозначи кроз ИПА програме. О томе смо са представнцима ЕУ разговарали у Бањалуци – рекао је Додик.

Према његовим речима, за Републику Српску је неприхватљиво да неко у име БиХ прихвати услове без договора о партиципацији губитака.

Додик је поздравио предају апликације БиХ за кандидатски статус у ЕУ, истичући да је она могла да буде завршена давно, када су на дневном реду били само механизам координације и проблем „Сејдић и Финци“, али да су та два питања застала у Федерацији БиХ, у односима између Хрвата и Бошњака.

„Ово је можда последњи тренутак за концензус“

Додик је рекао да је, можда, посљедњи тренутак за Бошњаке да са остала два народа седну и разговарају о политичком консензусу у БиХ, а тиме и економском, јер, ако то неће, ризикују да у будућности буду напуштени и да БиХ не буде у оквиру у каквом је сада.

„Бошњаци би коначно морали више да разумију укупне захтеве Срба и као већински народ покажу већу одговорност за БиХ, а не да се крију иза међународне заједнице и покушаја да им она обезбеди њихове захтеве као легитимне“, рекао је Додик синоћ за федералну „ТВ1″.

Он каже да би волио да легитимни представници српског, бошњачког и хрватског народа коначно постигну договор о томе како треба да се БиХ креће и да верује да то није проблем.

„БиХ би за 10 година могла да преживи, ако нађе унутрашњи договор. А, ако не нађе договор и даље ће да остане нестабилна“, сматра Додик.

Додик истиче да је поборник идеје да БиХ и читав регион остану у миру и сматра да сви треба да учине све што је потребно ради очувања стабилности, па чак и повуку корак назад.

„Већи су проблем економска питања која сада долазе на ред него политичка која можемо да замрзнемо, али и њих би коначно требало да решимо. То треба да се уради брзо“, поручио је Додик.

Он сматра да је анимозитет који је створен између институција БиХ и Републике Српске искључиво због понашања људи из СДС-а, ПДП-а и НДП-а.

„Они су легални у институцијама БиХ јер имају довољан број гласова, а легитимни нису јер немају већинску подршку Републике Српске“, рекао је Додик.

Он сматра да је њихова фрустрација у томе што је њихов рејтинг у паду.

Одговарајући на питање да ли ће се кандидовати за члана Председништва БиХ, Додик истиче да, према анкетама које до њега долазе, код народа има подршку већу од 60 одсто што је довољно за сваку врсту победе.

„Према истраживању НДИ који им је достављен тренутна снага им је пала за 13 процената, са 24 на 11 одсто у Републици Српској, док је СНСД порастао са 29 на 34 одсто. Према тим истраживањима ДНС сада има девет одсто подршке, ПДП се задржао на шест одсто, а НДП није прешао ни цензус“, навео је Додик.