Прочитај ми чланак

Звездан Јовановић: Улемек није организовао побуну ЈСО

0

БЕОГРАД – Припадник расформиране Једнице за специјалне операције Звездан Јовановић изјавио је данас на суђењу у Специјалном суду да његов бивши комадант Милорад Улемек Легија није организовао протест јединице у новембру 2001. године и да је „цела прича о побуни измонтирана да би се опрале биографије појединих политичара“.

Јовановић је рекао да не жели да детаљно излаже одбрану, али да ће одговарати на питања оптужених, па је суд прочитао његов исказ пред истражним судијом из октобра 2011. године, када је рекао да Улемек и покојни вођа „земунског клана“ Душан Спасојевић нису организовали протест јединице.

Јовановић је тада рекао да су протест организовали он и тадашњи командант јединице, такође оптужени Душко Маричић.

Истажном судији, Јовановић је такође испричао да је, тада већ пензионисани комадант ЈСО Улемек пренео гаранције премијера да јединица неће сносити никакве последице због протеста и да министра полиције Душана Михајловића неће сменити макар протестовали годину дана.

Одговарајући на питања Улемека, Јовановић је данас казао и да су „обичне глупости“ тврдње из оптужнице да је ЈСО намеравала да заузме зграду аеродрома, Владе Србије и Радио телевизије Србије.

„Да је јединица хтела да изврши оружану побуну, она то не би најављивала“, додао је Јовановић и навео да је јединица била злоупотребљена хапшењем браће Бановић.

Пре Јовановића на данашњем суђењу одбрану је наставио да износи Владимир Поцић, негирајућ да је ЈСО организовао побуну већ да је у питању био „обичан штрајк“ јер је јединица била обманута хапшењем хашких оптуженика браће Бановић.

Он је, поред осталог, навео да су припадници те јединице изашли на улицу да би се видело да „нису никакви марсовци већ обични људи“.

Суђење се наставља сутра када би одбрану требало да изнесе оптужени Маричић.

Петорица оптужених Веселин Лечић, Драгослав Крсмановић, Драгиша Радић, Владимир Поцић и Мића Петраковић бране се са слободе, пошто су пуштени из притвора крајем новембра.

Улемек, Јовановић и Маричић су довежени из пожаревачког затвора у ком издржавају максималне казне због најтежих кривичних дела, међу којима је и убиство премијера Зорана Ђинђића.

Оптуженима се ставља се на терет извршење кривичног дела оружана побуна из тада важећег Кривичног закона СРЈ.

У оптужници се наводи да је од 9. до 17. новембра 2001. године ЈСО отказала послушност команди, повукла своје припаднике у центар у Кули, прекинула комуникације с командом и у више наврата одбила захтеве начелника ресора, министра унутрашњих послова и премијера Ђинђића, да прекине са побуном.

Истовремено, оперативни део Јединице борбеним возилима и наоружаним људством у два наврата је блокирао аутопут.

Први пут је то учињено 10. новембра на аутопуту Нови Сад-Суботица у близини Врбаса, а други пут 12. новембра блокадом аутопута кроз Београд код Сава центра.

На тај начин је, како се наводи у оптужници, врло јасно исказана спремност Јединице за примену насиља уколико се не прихвате њени ултимативни захтеви за смену тадашњег министра полиције Душана Михајловића, начелника ресора ДБ-а Горана Петровића и његовог заменика Зорана Мијатовића.

Таквим поступањем Јединице, били су непосредно угрожени безбедност и уставни поредак земље, наводи се у оптужници.

(Танјуг)